1 of 1 images
Vortex Viper 10 x 42 Binoculars VPR-10-VX
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Vortex Viper 10 x 42 Binoculars VPR-10-VX has been discontinued by Vortex and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Optics, Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vortex Viper 10 x 42 Binoculars VPR-10-VX
Vortex Viper 10 x 42 Binoculars VPR-10-VX is part of our greater collection of Vortex Optics. Make sure to browse the entire line of Binoculars from Vortex which we feature at everyday discount prices. Browse our full product selection for the gear and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Vortex Viper 10 x 42 Compact Binoculars VPR-10-VX:
| Magnification x Objective Lens: | 10x42mm |
| Size Class: | Full-Sized |
| Field of View (@1000 yds): | 319 ft |
| Eye relief (mm): | 16.5 mm |
| Close Focus (ft): | 5.1 ft |
| Weight (oz): | 23.4 oz |
| Dimensions (HxW): | 5.8 inches x 5.3 inches |
| Water/Fog/Dust Proof: | O-Ring Sealed / Nitrogen Purged / Dust Proof |
| Weight: | 23.4 oz. |
| OAL: | 6" |
| Width (with hinges closed): | 41⁄2" |
| Exit Pupil: | 4.2mm |
| Eye Relief: | 16.5mm |
| Fov: | 320' @ 1,000 yd. |
| Twilight Factor: | 20.5 |
| Waterproof-Fogproof: | Yes |
| Resolution: | Exceptionally Good |
|
VIP Warranty - A Very Important Promise to you! Rest assured that the Vortex Vortex Binoculars are covered against any future dents, defects or damages?any product needing service will be repaired or replaced absolutely free! -- Unlimited -- Unconditional -- Transferable -- |
![]() |
Features of Vortex Viper 10x42 mm Compact Binoculars VPR-10-VX:
- Complete waterproof protection
- Complete fogproofing
- XD Glass for finer resolution and truer color
- XR Multi-Layered coating increase resolution and light transmittance
- Ribbed rubber armor for solid, comfortable grip
- Metal-reinforced eyecups are tough and durable



























































