00:57
01:05
01:39
03:05
00:00
/
-00:33
1 of 4 videos
Why I Chose Vortex Diamondback Binoculars
00:00
/
-00:33
2 of 4 videos
Vortex Diamondback Binoculars
00:00
/
-00:33
3 of 4 videos
Vortex Diamondback 8x28mm Binoculars
4 of 4 videos
Vortex Diamondback & Viper Binoculars Product in Focus - OpticsPlanet.com
1 of 4 images
Diamondback 8x 28mm
2 of 4 images
Diamondback 8x28
3 of 4 images
Vortex Diamondback 8x28 Binoculars D2810
4 of 4 images
Diamondback 8x28mm
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Vortex Diamondback 8x28mm Binocular D2808 has been discontinued by Vortex and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Optics, Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vortex Diamondback 8x28mm Binocular D2808
Vortex Diamondback 8x28mm Binocular D2808 is part of our greater variety of Vortex Optics. Make sure to have a look at the entire variety of Binoculars from Vortex which we have at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the tools and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Vortex Diamondback 8x 28mm Binoculars D2808:
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 28 mm |
| Eye Relief: | 19.3 mm |
| Exit Pupil: | 3.5 mm |
| Linear Field of View: | 360 feet/1000 yards |
| Angular Field of View: | 6.9 degrees |
| Close Focus: | 13.1 feet |
| Interpupillary Distance: | 56-74 mm |
| Height: | 4.8 inches |
| Width: | 4.5 inches |
| Weight: | 14 ounces |
| SKU: | D2808 |
Features of Vortex Diamondback 8x28 Binoculars D2808:
- Fully Multi-Coated Lenses - Increase light transmission with multiple anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces.
- Phase Correction - Used on roof prism models only, coating enhances resolution and contrast.
- Silver-Coated Prisms - Increase efficiency of light transmission through the prism block.
- Roof Prisms - Valued for greater durability and a more compact size.
- Rubber Armor - Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Multi-Position Eyecups - Twist up and down to precise, intermediate settings to maximize custom fit for comfortable viewing with or without eyeglasses.
- Center Focus Wheel - Adjusts the focus of both binocular barrels at the same time.
- Right Eye Diopter - Adjusts for differences in a user's eyes. Located on the right eyepiece.
- Waterproof - Optics are sealed with O-rings to prevent moisture, dust, and debris from getting inside the binocular.
- Fogproof - Barrels are filled with argon gas to inhibit internal fogging.
- VIP Unconditional Lifetime Warranty
Package Contents:
- Vortex Diamondback 8x28mm Binoculars D2808
- Rainguard
- Tethered objective lens covers
- Comfort neck strap
- Deluxe carry case


























































