00:57
01:05
01:39
03:05
00:00
/
-00:33
1 of 4 videos
Why I Chose Vortex Diamondback Binoculars
00:00
/
-00:33
2 of 4 videos
Vortex Diamondback Binoculars
00:00
/
-00:33
3 of 4 videos
Vortex Diamondback 10x50mm Binoculars
4 of 4 videos
Vortex Diamondback & Viper Binoculars Product in Focus - OpticsPlanet.com
1 of 4 images
Diamondback 10x 50mm
2 of 4 images
Diamondback 10x50
3 of 4 images
Vortex Diamondback 10x50 Binoculars D5010
4 of 4 images
Diamondback 10x50mm
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Vortex Diamondback 10x50mm Binoculars D5010 has been discontinued by Vortex and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Optics, Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vortex Diamondback 10x50mm Binoculars D5010
Vortex Diamondback 10x50mm Binoculars D5010 belongs to our greater selection of Vortex Optics. You should explore the entire line of Binoculars from Vortex which we have at everyday discount prices. Browse our full product selection for the equipment and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Vortex Diamondback 10x 50mm Binoculars D5010:
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Eye Relief: | 19 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Linear Field of View: | 283 feet/1000 yards |
| Angular Field of View: | 5.4 degrees |
| Close Focus: | 9 feet |
| Interpupillary Distance: | 61-74 mm |
| Height: | 6.8 inches |
| Width: | 5.6 inches |
| Weight: | 31 ounces |
| SKU: | D5010 |
Features of Vortex Diamondback 10x50 Binoculars D5010:
- Fully Multi-Coated Lenses - Increase light transmission with multiple anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces.
- Phase Correction - Used on roof prism models only, coating enhances resolution and contrast.
- Silver-Coated Prisms - Increase efficiency of light transmission through the prism block.
- Roof Prisms - Valued for greater durability and a more compact size.
- Rubber Armor - Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Multi-Position Eyecups - Twist up and down to precise, intermediate settings to maximize custom fit for comfortable viewing with or without eyeglasses.
- Center Focus Wheel - Adjusts the focus of both binocular barrels at the same time.
- Right Eye Diopter - Adjusts for differences in a user's eyes. Located on the right eyepiece.
- Tripod Adaptable - Compatible with a tripod adapter, allowing use on a tripod or car window mount. Adapter sold separately.
- Waterproof - Optics are sealed with O-rings to prevent moisture, dust, and debris from getting inside the binocular.
- Fogproof - Barrels are filled with argon gas to inhibit internal fogging.
- VIP Unconditional Lifetime Warranty
Package Contents:
- Vortex Diamondback 10x50mm Binoculars D5010
- Rainguard
- Tethered objective lens covers
- Comfort neck strap
- Deluxe custom-molded carry case


























































