Product Discontinued by Manufacturer
Vortex Hurricane 8x30 R/T Binoculars HRC830-C,HRC830 has been discontinued by Vortex and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Optics, Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vortex Hurricane 8x30 R/T Binoculars HRC830-C,HRC830
Vortex Hurricane 8x30 R/T Binoculars HRC830-C,HRC830 belongs to our big variety of Vortex Optics. Make sure you have a look at the complete range of Binoculars from Vortex that we have at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the gear and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Vortex Hurricane 8x30 RT Binoculars:
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 30mm R/T |
| Eye Relief: | 12mm |
| Linear Field of View: | 430 feet/1000 yards |
| Angular Field Of View: | 8.2 degrees |
| Close Focus: | 10 feet |
| Interpupillary Distance: | 57-74 mm |
| Height: | 4.3 inches |
| Width: | 6.9 inches |
| Weight: | 20.5 ounces |
Features of Vortex Hurricane 8x30 R/T Binocular:
- Fully multi-coated optics and premium porro prisms deliver exceptional brightness and resolution.
- Ribbed, rubber armor provides a secure grip and offers protection during hard use.
- Waterproof and argon gas purged to prevent internal fogging.
- Individual focus eyepieces.
- Soft rubber fold-down eyecups.
- Tripod adaptable.
- Built-in illuminated compass. (HRC830-C model only)
- Full manufacturer's warranty.
Package Contents:
- Vortex Hurricane 8x30 R/T Binocular


























































