1 of 2 images
Swarovski SLC 10x42mm HD High-Definition Binocular
2 of 2 images
Swarovski SLC 10x42 HD High Definition Binocular
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Swarovski SLC 10x42 HD High Definition Binocular has been discontinued by Swarovski and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Optics, Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Swarovski SLC 10x42 HD High Definition Binocular
Swarovski SLC 10x42 HD High Definition Binocular belongs to our large variety of . Be sure to have a look at the entire line of Binoculars from Swarovski that we supply at everyday low prices. Browse our full product choice for the gear and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for Swarovski SLC 10x 42mm HD High Definition Binocular:
| Magnification: | 10x |
| Objective Lens: | 42 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Exit Pupil Distance: | 16 mm |
| Field of View @ m/1000m; ft/1000yds: | 110 m / 330 ft |
| Field of View (degrees): | 6.3 ° |
| Subjective Field of View, apparent (degrees): | 61 ° |
| Shortest Focusing Distance: | 1.9 m / 6 ft |
| Dioptric Compensation left/right: | +/- 4 dpt |
| Diopter Correction at infinity: | 8 dpt |
| Interpupillary Distance: | 56 - 74 mm / 2.2 - 2.9 in |
| Light Transmission: | 91% |
| Twilight Factor: | 20.5 |
| Optical Elements: | 22 |
| Operating Temperature: | -25° / +55° C; -13° / +131° F |
| Storage Temperature: | -30° / +70° C; -22° / +158° F |
| Submersion Tightness: | 4 m / 13 ft |
| Length: | 144 mm / 5.65 in |
| Width: | 120 mm / 4.7 in |
| Height: | 63 mm / 2.5 in |
| Weight: | 790 g / 28.0 oz |
| Snap Shot Adapter Model: | S 4 |
Features of Swarovski SLC 10x42mm HD High-Definition Binocular:
- High-Performance HD Optics, natural colors, maximum contrast
- Optimized Coating, brilliant images even in twilight
- Large Field of View, even for eyeglass wearers
- New Focusing Mechanism, from near to far in an instant
- Compact and Rugged, Crystal Clear, ergonomic and rugged
Package Contents:
- Swarovski SLC 10x42 HD High Definition Binocular 58210


























































