Tap Tap to Zoom
Unfortunately SeaLife Sea Dragon Camera 1200 Photo/Video/Dive Light - 1200 Lumens is not listed by Shoptics.You can also explore other items in the Lights, Camera Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
| Body Material: | Anodized aluminum light head with fiber-reinforced polycarbonate body |
| Light Source/Bulb Type: | 6 x 3W LED Light (CREE XPG LEDs) |
| Brightness: | 1200 lumens (maintains 1200 lumens throughout burn time at full power) |
| Effective Range: | 3 ft/1 m (depends on camera model and visibility) |
| Brightness Control: | 100%, 50%, and 25% power |
| Color Temperature: | 5300 ~ 5700K |
| Beam Angle: | 100° |
| Battery: | Lithium Ion 7.4V, 3100 mAh, 23Wh (included) |
| Battery Charge Time: | 170 minutes |
| Run Time: | 75 minutes at full power/150 minutes at half power/300 minutes at quarter power |
| Depth: | Tested to 200 feet/60 meters |
| Light Modes: | Full power (100%), half power (50%), and quarter power (25%) |
| Dimensions: | 8.5" x 7.3" x 2.3" (22cm x 19cm x 6cm), fully assembled with light head, battery, grip and tray ; 4.8" x 2.2" x 3.8" (12.2cm x 5.6cm x 9.7cm), head only |
| Weight: | 21 ounces (598 grams), light head, battery, grip and tray |
| Bulb Life: | 35,000 hours |
| O-ring: | Dual NBR o-rings (lube included) |
| Buoyancy: | Negative |