1 of 9 images
Nitecore NL169R 950mAh USB-C Rechargeable 16340 Battery, Yellow, BAT-NITE-16340-NL169R
2 of 9 images
Nitecore NL169R 950mAh USB-C Rechargeable 16340 Battery, Yellow, BAT-NITE-16340-NL169R
3 of 9 images
Nitecore NL169R 950mAh USB-C Rechargeable 16340 Battery, Yellow, BAT-NITE-16340-NL169R
4 of 9 images
Nitecore NL169R 950mAh USB-C Rechargeable 16340 Battery, Yellow, BAT-NITE-16340-NL169R
5 of 9 images
Nitecore NL169R 950mAh USB-C Rechargeable 16340 Battery, Yellow, BAT-NITE-16340-NL169R
6 of 9 images
Nitecore NL169R 950mAh USB-C Rechargeable 16340 Battery, Yellow, BAT-NITE-16340-NL169R
7 of 9 images
Nitecore NL169R 950mAh USB-C Rechargeable 16340 Battery, Yellow, BAT-NITE-16340-NL169R
8 of 9 images
Nitecore NL169R 950mAh USB-C Rechargeable 16340 Battery, Yellow, BAT-NITE-16340-NL169R
9 of 9 images
Nitecore NL169R 950mAh USB-C Rechargeable 16340 Battery, Yellow, BAT-NITE-16340-NL169R
Tap Tap to Zoom
In Stock
2 Models AvailableCondition
All
Condition Details
All
Condition Quality
All
Search
List: $17.94Save 39%
$10.95
SP Bucks$0.22
$10.95
SP Bucks$0.22
Product Info for Nitecore NL169R 950mAh USB-C Rechargeable 16340 Battery
Nitecore NL169R 950mAh USB-C Rechargeable 16340 Battery is part of our large variety of Nitecore Batteries & Accessories. Make sure you look into the full variety of Batteries & Accessories from Nitecore that we provide at everyday low prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for Nitecore NL169R 950mAh USB-C Rechargeable 16340 Battery:
| Manufacturer: | Nitecore |
| Color: | Yellow/Black |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Capacity: | 950 mAh |
| Length: | 1.43 in |
| Weight: | 0.71 oz |
| Battery Type: | 16340, Lithium Ion |
| Battery Chemistry: | Lithium Ion |
Package Contents:
- Nitecore NL169R 950mAh USB-C Rechargeable 16340 Battery
- Nitecore NL169R