1 of 8 images
SIG SAUER Foxtrot-EDC ROSE Compact Flashlight, 18350 Lithium-Ion, 1350 Lumens, Black/Rose Gold, SOFEC0RS
2 of 8 images
SIG SAUER Foxtrot-EDC ROSE Compact Flashlight, 18350 Lithium-Ion, 1350 Lumens, Black/Rose Gold, SOFEC0RS
3 of 8 images
SIG SAUER Foxtrot-EDC ROSE Compact Flashlight, 18350 Lithium-Ion, 1350 Lumens, Black/Rose Gold, SOFEC0RS
4 of 8 images
SIG SAUER Foxtrot-EDC ROSE Compact Flashlight, 18350 Lithium-Ion, 1350 Lumens, Black/Rose Gold, SOFEC0RS
5 of 8 images
SIG SAUER Foxtrot-EDC ROSE Compact Flashlight, 18350 Lithium-Ion, 1350 Lumens, Black/Rose Gold, SOFEC0RS
6 of 8 images
SIG SAUER Foxtrot-EDC ROSE Compact Flashlight, 18350 Lithium-Ion, 1350 Lumens, Black/Rose Gold, SOFEC0RS
7 of 8 images
SIG SAUER Foxtrot-EDC ROSE Compact Flashlight, 18350 Lithium-Ion, 1350 Lumens, Black/Rose Gold, SOFEC0RS
8 of 8 images
SIG SAUER Foxtrot-EDC ROSE Compact Flashlight, 18350 Lithium-Ion, 1350 Lumens, Black/Rose Gold, SOFEC0RS
Tap Tap to Zoom
Documents
Blazin' Deal
Bonus Bucks
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on select models of this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts - sorry about that. This offer won't last long, so don't miss out!
In Stock
2 Models AvailableShow with deals only:
Blazin' Deal
Bonus Bucks
Condition
All
Condition Details
All
Condition Quality
All
Search
List: $159.56Save 53%
$74.49
$139.99
SP Bucks$14.00
Product Info for Sig Sauer Foxtrot-EDC ROSE Compact Flashlight, Lithium Ion, 1350 Lumens
Sig Sauer Foxtrot-EDC ROSE Compact Flashlight, Lithium Ion, 1350 Lumens is part of our larger selection of Sig Sauer Lights. Remember to browse the complete line of Lights from SIG SAUER which we provide at everyday discount prices. Browse our full product selection for the gear and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Sig Sauer Foxtrot-EDC ROSE Compact Flashlight, Lithium Ion, 1350 Lumens:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Flashlight Application: | Safety |
| Color: | Black/Rose Gold |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | 6061 Aluminum |
| Light Output: | 1350 lumens |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 1 hour |
| Charger Type: | Rechargeable |
| Diameter: | 24 mm |
| Bezel Diameter: | 30 mm |
| Lens Material: | Glass |
| Length: | 104.64 mm, 4.12 in |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
Features of Sig Sauer Foxtrot-EDC ROSE Compact Flashlight, Lithium Ion, 1350 Lumens
- Custom ROSE Edition FOXTRTOT-EDC Compact
- ROSE Anodized Tailcap and Bezel Ring
- ROSE Laser Engraved Flashlight Body
- 33,000 Candela
- Momentary or Latching Push Button Activation
- Glass Lens, with Custom Reflector
- Metal Deep Carry Pocket Clip
Package Contents:
- Sig Sauer Foxtrot-EDC ROSE Compact Flashlight, Lithium Ion, 1350 Lumens
- 1 Crowned Tailcap
- 1 Standard Tailcap