16:00
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
OLIGHT ARKFELD PRO - Three-source EDC Flashlight Review
1 of 13 images
Olight Arkfeld Pro 1300 Lumens LED Rechargeable Flashlight with UV Light & Green Laser, Black, ARKFELD-PRO-3R-BKV
2 of 13 images
Olight Arkfeld Pro 1300 Lumens LED Rechargeable Flashlight with UV Light & Green Laser, Black, ARKFELD-PRO-3R-BKV
3 of 13 images
Olight Arkfeld Pro 1300 Lumens LED Rechargeable Flashlight with UV Light & Green Laser
4 of 13 images
Olight Arkfeld Pro 1300 Lumens LED Rechargeable Flashlight with UV Light & Green Laser, Black, ARKFELD-PRO-3R-BKV
5 of 13 images
Olight Arkfeld Pro 1300 Lumens LED Rechargeable Flashlight with UV Light & Green Laser, Black, ARKFELD-PRO-3R-BKV
6 of 13 images
Olight Arkfeld Pro 1300 Lumens LED Rechargeable Flashlight with UV Light & Green Laser, Black, ARKFELD-PRO-3R-BKV
7 of 13 images
Olight Arkfeld Pro 1300 Lumens LED Rechargeable Flashlight with UV Light & Green Laser, Black, ARKFELD-PRO-3R-BKV
8 of 13 images
Olight Arkfeld Pro 1300 Lumens LED Rechargeable Flashlight with UV Light & Green Laser, Black, ARKFELD-PRO-3R-BKV
9 of 13 images
Olight Arkfeld Pro 1300 Lumens LED Rechargeable Flashlight with UV Light & Green Laser
10 of 13 images
Olight Arkfeld Pro 1300 Lumens LED Rechargeable Flashlight with UV Light & Green Laser, Black, ARKFELD-PRO-3R-BKV
11 of 13 images
Olight Arkfeld Pro 1300 Lumens LED Rechargeable Flashlight with UV Light & Green Laser, Black, ARKFELD-PRO-3R-BKV
12 of 13 images
Olight Arkfeld Pro 1300 Lumens LED Rechargeable Flashlight with UV Light & Green Laser, Black, ARKFELD-PRO-3R-BKV
13 of 13 images
Olight Arkfeld Pro 1300 Lumens LED Rechargeable Flashlight with UV Light & Green Laser, Black, ARKFELD-PRO-3R-BKV
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Green, UV, White
- Light Output:
- 1300 lumens
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Charger Type:
- USB
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
Code: 1L-LS-AFUK-ARKFELD-PRO-3R-BKV
MPN: ARKFELD-PRO-3R-BKV
UPC: 6975498002550
List: $120.00Save 17%
$99.99
SP Bucks$2.00
Product Info for Olight Arkfeld Pro 1300 Lumens LED Rechargeable Flashlight with UV Light & Green Laser
Olight Arkfeld Pro 1300 Lumens LED Rechargeable Flashlight with UV Light & Green Laser belongs to our larger collection of Olight Lights. You should definitely have a look at the entire selection of Lights from Olight which we present at everyday low prices. Browse our full product selection for the gear and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for Olight Arkfeld Pro 1300 Lumens LED Rechargeable Flashlight with UV Light & Green Laser:
| Manufacturer: | Olight |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Beam Color: | UV, Green, White |
| Finish: | Anodized |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Charger Type: | USB |
| Battery Life: | 5 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 112 yds |
| Diameter: | 1.6 in |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Length: | 4.72 in |
| Height: | 0.62 in |
| Weight: | 3.91 oz |
| Fabric/Material: | Alloy |
| Quantity: | 1 |
| Light Output: | 1300 lumens |
Features of Olight Arkfeld Pro 1300 Lumens LED Rechargeable Flashlight with UV Light & Green Laser
- Max brightness of 1300 lumens with a max throw of 112 yards
- Features white light, UV light, and a green laser pointer
- Laser pointer and flashlight can be used at the same time
- Power indicators let you know when it's time to recharge
- Rechargeable through magnetic charger
Package Contents:
- Olight Arkfeld Pro 1300 Lumens LED Rechargeable Flashlight with UV Light & Green Laser
- Arkfeld Pro
- Magnetic Charging Cable