10:22
00:19
02:23
00:00
/
-00:33
1 of 3 videos
Vortex 2021 Tripod Kits FAQ
00:00
/
-00:33
2 of 3 videos
Vortex Summit Carbon II Carbon Fiber Tripod Kit Unboxing
00:00
/
-00:33
3 of 3 videos
Vortex Summit Carbon II Carbon Fiber Tripod Kit Overview
1 of 12 images
Vortex Summit Carbon II Tripod Kit, Black, 4.125x4.125x19.75, TR-SMC
2 of 12 images
Vortex Summit Carbon II Tripod Kit, Black, 4.125x4.125x19.75, TR-SMC
3 of 12 images
Vortex Summit Carbon II Tripod Kit, Black, 4.125x4.125x19.75, TR-SMC
4 of 12 images
Vortex Summit Carbon II Tripod Kit, Black, 4.125x4.125x19.75, TR-SMC
5 of 12 images
Vortex Summit Carbon II Tripod Kit, Black, 4.125x4.125x19.75, TR-SMC
6 of 12 images
Vortex Summit Carbon II Tripod Kit, Black, 4.125x4.125x19.75, TR-SMC
7 of 12 images
Vortex Summit Carbon II Tripod Kit, Black, 4.125x4.125x19.75, TR-SMC
8 of 12 images
Vortex Summit Carbon II Tripod Kit, Black, 4.125x4.125x19.75, TR-SMC
9 of 12 images
Vortex Summit Carbon II Tripod Kit, Black, 4.125x4.125x19.75, TR-SMC
10 of 12 images
Vortex Summit Carbon II Tripod Kit, Black, 4.125x4.125x19.75, TR-SMC
11 of 12 images
Vortex Summit Carbon II Tripod Kit, Black, 4.125x4.125x19.75, TR-SMC
12 of 12 images
Vortex Summit Carbon II Tripod Kit, Black, 4.125x4.125x19.75, TR-SMC
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Black
- Tripod & Bipod Material:
- Carbon Fiber
- Weight Capacity:
- 22 lb
- Tripod Closed Length:
- 6.3 in
- Length:
- 8.3 in
- Height:
- 6.3 - 53.3 in
- Height Range:
- 6.3 - 53.3 in
- Max Weight Capacity:
- 22 lbs
- Condition:
- New
Code: VX-TR-LE8B-TR-SMC
MPN: TR-SMC
UPC: 843829115100
List: $549.99Save 42%
$319.49
SP Bucks$6.39
Product Info for Vortex Summit Carbon II Tripod Kit
Vortex Summit Carbon II Tripod Kit belongs to our large selection of Vortex Camera Accessories. Don't forget to explore the full range of Tripods from Vortex that we provide at everyday discount prices. Browse our full product choice for the gear and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Vortex Summit Carbon II Tripod Kit:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Black |
| Tripod & Bipod Material: | Carbon Fiber |
| Weight Capacity: | 22 lb |
| Tripod Closed Length: | 6.3 in |
| Length: | 8.3 in |
| Height: | 6.3 - 53.3 in |
| Height Range: | 6.3 - 53.3 in |
| Weight: | 2.5 lb |
| Max Weight Capacity: | 22 lbs |
| Condition: | New |
| Closed Length: | 6.3 in |
| Attachment Type: | Arca |
| Fabric/Material: | Carbon Fiber |
Features of Vortex Summit Carbon II Tripod Kit
- 22 lb. Load Capacity. Perfect for large binoculars and spotting scopes.
- Carbon Fiber Leg Construction. Perfect combination of strength and lightweight build.
- 2-Way Pan Head. Provides simple, intuitive controls and full range of motion.
- Compact, Lightweight Design. Compact lightweight design for ultimate packability.
- Arca-Swiss Head Mount. Compatibility across a broad range of mounting options.
- Four Leg Sections. Provide a wide range of height options.
- 3-Angle Leg Pivot Locks. Position each leg individually for multiple heights and easy, secure set up.
- Counterweight Hook. Holds extra weight on the bottom of the center column for greater stability in windy conditions.
- 1/4-Turn Leg Locks. Ensure a solid hold, a low profile design is snag free. (Patent pending).
- Rubber Feet. Provide solid footing on slick surfaces.
Package Contents:
- Vortex Summit Carbon II Tripod Kit
- Quick-Release Plate with 1/4"-20 Thread
- Rubber Packing Strap
- Detachable Counterweight Hook
- 1.3mm Hex Wrench