Tap Tap to Zoom
SeaLife Sea Dragon 2000 Camera Photo/Video/Dive Light - 2000 Lumens has been discontinued by SeaLife and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Lights, Camera Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
| Body Material: | Anodized aluminum light head with fiber-reinforced polycarbonate body |
| Light Source/Bulb Type: | 6 x 3W LED Light (CREE XPG LEDs) |
| Brightness: | 2000 lumens (maintains 2000 lumens throughout burn time at full power) |
| Effective Range: | 4 ft/1.2 m (depends on camera model and visibility) |
| Brightness Control: | 100%, 50%, and 25% power |
| Color Temperature: | 5300 ~ 5700K |
| Beam Angle: | 100° |
| Battery: | Lithium Ion 7.4V, 3100 mAh, 23Wh (included) |
| Battery Charge Time: | 170 minutes |
| Run Time: | 60 minutes at full power/120 minutes at half power/240 minutes at quarter power |
| Depth: | Tested to 200 feet/60 meters |
| Light Modes: | Full power (100%), half power (50%), and quarter power (25%) |
| Dimensions: | 8.5" x 9.5" x 2.3" (22cm x 24cm x 6cm), fully assembled with light head, battery, grip and tray; 4.8" x 2.2" x 3.8" (12.2cm x 5.6cm x 9.7cm), head only |
| Weight: | 23 ounces (652 grams), light head, battery, grip and tray |
| Bulb Life: | 35,000 hours |
| O-ring: | Dual NBR o-rings (lube included) |
| Buoyancy: | Negative |