1 of 1 images
Opti-Logic Insight 1000XT LED Laser Range Finder
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Opti-Logic Insight LED Laser Range Finder 1000XT has been discontinued by Opti-Logic and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Optics, Rangefinders yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Opti-Logic Insight LED Laser Range Finder 1000XT
Opti-Logic Insight LED Laser Range Finder 1000XT belongs to our large collection of Opti-Logic Optics. Don't forget to check out the full variety of Rangefinders from Opti-Logic which we supply at everyday discount prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for OptiLogic Tilt Compensated Laser Range Finder 1000 XT:
| Operational Rangem of 1000XT: | 4-1000 yd(Passive) Up to 1500 yd(Reflective) |
| Approx. Size: | 1.7" x 4" x 5.1" |
| Weight: | 11 oz |
| Range Accuracy: | +/- 1 yard (+/- 2 yards for very dark or very bright targets). |
| Range Resolution: | 1 foot / 0.5 yard / 0.1 meter |
| Readout: | Easy to read external LCD display. |
| Units of Measure: | User Selectable in either feet, meters, or yards. |
| Viewfinder: | Monocular viewing port. Red LED aiming sight, +/- 0.1 degrees |
| Battery: | Single 9 volt battery. Operates for approximately 1000 readings. |
| Operational Temp: | 0° - 40°C, 32°-104°F. |
| Laser Type: | Infrared Class 1, eye safe 905nm Laser. |
Features of Opti-Logic Tilt-Compensated Laser Rangefinder 1000XT LED:
- Range Button: Press the "Range" button to take distance or height measurements, or to select modes.
- Display: The Opti-Logic Laser Rangefinder is user
- programmable to read in either Feet, Meters, or Yards.
- Low Battery: Replace the battery when the Low Battery symbol is displayed constantly.
- Automatic Rain Mode: For range accuracy in light rain conditions.
- Automatic Timeout: To save batteries, the instrument will automatically "time out" after about 7 seconds.
Package Contents:
- Opti-Logic 1000XT Laser Range Finder with LED InSight



























































