1 of 8 images
EOTech Binonv-W Night Vision Binocular, Gen 3, Black, EOT-BINO-AI-B-W-S
2 of 8 images
EOTech Binonv-W Night Vision Binocular, Gen 3, Black, EOT-BINO-AI-B-W-S
3 of 8 images
EOTech Binonv-W Night Vision Binocular, Gen 3, Black, EOT-BINO-AI-B-W-S
4 of 8 images
EOTech Binonv-W Night Vision Binocular, Gen 3, Black, EOT-BINO-AI-B-W-S
5 of 8 images
EOTech Binonv-W Night Vision Binocular, Gen 3, Black, EOT-BINO-AI-B-W-S
6 of 8 images
EOTech Binonv-W Night Vision Binocular, Gen 3, Black, EOT-BINO-AI-B-W-S
7 of 8 images
EOTech Binonv-W Night Vision Binocular, Gen 3, Black, EOT-BINO-AI-B-W-S
8 of 8 images
EOTech Binonv-W Night Vision Binocular, Gen 3, Black, EOT-BINO-AI-B-W-S
Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
Free Two Day Shipping
Select Two-Day Shipping and use coupon code 2DAYAIRClick to Copy Coupon Code during checkout to get a free shipping upgrade if eligible!
- Night Vision Generation:
- 3
- Diopter Adjustment Range:
- 2 - -6 dpt
- Included Accessories:
- Standard
- Color:
- Black
Code: ET-NVB-EO01CH-EOT-BINO-AI-B-W-S
MPN: EOT-BINO-AI-B-W-S
UPC: 672294470472
Free Two Day ShippingFinal Sale
List: $14,999.00Save 13%
$13,119.00
SP Bucks$262.38
Product Info for EOTech Binonv-W Night Vision Binocular
EOTech Binonv-W Night Vision Binocular is part of our larger collection of EOTech Optics. Remember to look at entire line of Night Vision Optics from EOTech which we present at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for EOTech Binonv-W Night Vision Binocular:
| Manufacturer: | EOTech |
| Night Vision Generation: | 3 |
| Length: | 4.1 in |
| Field of View, Angle: | 47 degrees |
| Weight: | 17.6 oz |
| Battery Type: | Alkaline, AA |
| Focus Range: | 9.8 in to Infinity |
| Diopter Adjustment Range: | 2 - -6 dpt |
| Battery Life: | 15 hours |
| Minimum Focus Distance: | 9.8 in |
| Width: | 3.94 in |
| Height: | 2.9 in |
| Included Accessories: | Standard |
| Color: | Black |
| Illumination Type: | LED |
Features of EOTech Binonv-W Night Vision Binocular
- Rugged and lightweight
- Complies with MIL-STD-810G
- Adjustable diopter lenses for visual acuity
- Wide interpupillary adjustment allows independent rotating flip-away function for single tube use and a low-stowed silhouette
- Self-contained system operating on a single AA battery (optional external battery pack available)
- Integrated IR LED Illuminator for short-range illumination
- Auto-gated power supply improves resolution in high light (urban) environments and provides automatic system cut-off when exposed to intense light, helping to protect the image intensifier tubes from damage
- Internal LED indicators for IR ON and low battery
- Kit includes Wilcox G24 mount
- Manual Gain Control
Package Contents:
- EOTech Binonv-W Night Vision Binocular
- Wilcox G24 Helmet Mount
- Protective Soft Case
- Technical Manual
- Quick Start Guide
- Eyecup Sacrificial Lens