1 of 9 images
AGM Global Vision AGM ReachIR LRF 35-640 2-16x35mm Thermal Monocular, 50 Hz, 640x512, Black, REAC35640LRF
2 of 9 images
AGM Global Vision ReachIR LRF 35-640 2-16x35mm Thermal Monocular w/Built-in Laser Range Finder, 50Hz, 640x512, Black, REAC35-640-LRF
3 of 9 images
AGM Global Vision ReachIR LRF 35-640 2-16x35mm Thermal Monocular w/Built-in Laser Range Finder, 50Hz, 640x512, Black, REAC35-640-LRF
4 of 9 images
AGM Global Vision ReachIR LRF 35-640 2-16x35mm Thermal Monocular w/Built-in Laser Range Finder, 50Hz, 640x512, Black, REAC35-640-LRF
5 of 9 images
AGM Global Vision ReachIR LRF 35-640 2-16x35mm Thermal Monocular w/Built-in Laser Range Finder, 50Hz, 640x512, Black, REAC35-640-LRF
6 of 9 images
AGM Global Vision ReachIR LRF 35-640 2-16x35mm Thermal Monocular w/Built-in Laser Range Finder, 50Hz, 640x512, Black, REAC35-640-LRF
7 of 9 images
AGM Global Vision ReachIR LRF 35-640 2-16x35mm Thermal Monocular w/Built-in Laser Range Finder, 50Hz, 640x512, Black, REAC35-640-LRF
8 of 9 images
AGM Global Vision ReachIR LRF 35-640 2-16x35mm Thermal Monocular w/Built-in Laser Range Finder, 50Hz, 640x512, Black, REAC35-640-LRF
9 of 9 images
AGM Global Vision ReachIR LRF 35-640 2-16x35mm Thermal Monocular w/Built-in Laser Range Finder, 50Hz, 640x512, Black, REAC35-640-LRF
Tap Tap to Zoom
Documents
Earn Bonus Bucks
10% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Battery Quantity:
- 1
- Color:
- Black
Code: AG2-HS-REAC35640LRF-REAC35640LRF
MPN: REAC35-640-LRF
UPC: 810027777218
10% Bonus Bucks
List: $2,695.00Save $200.00
$2,495.00
SP Bucks$249.50
Product Info for AGM Global Vision AGM ReachIR LRF 35-640 2-16x35mm Thermal Monocular
AGM Global Vision AGM ReachIR LRF 35-640 2-16x35mm Thermal Monocular is part of our large selection of AGM Global Vision Optics. You should definitely have a look at the complete range of Thermal Imaging Optics from AGM Global Vision that we supply at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the tools and products you want to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for AGM Global Vision AGM ReachIR LRF 35-640 2-16x35mm Thermal Monocular:
| Manufacturer: | AGM Global Vision |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Resolution: | 640x512 pixels |
| Battery Life: | up to 4 hr |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Field of View, Angle: | 10 - 12.5 degrees |
| Operating Temperature: | -22 - 131 Fahrenheit |
| Length: | 7.5 in |
| Height: | 3.4 in |
| Weight: | 0.97 lb |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Battery Quantity: | 1 |
| Color: | Black |
| Noise Equivalent Temperature Difference: | 20 mK NETD |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Dimensions: | 7.5 x 2 x 3.4 in |
| Magnification: | 2 - 16 x |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 3 dpt |
| Sensor Resolution: | 640x512 pixels |
Features of AGM Global Vision ReachIR LRF 35-640 2.0-16x35mm Thermal Monocular
- 640512, 12-micron sensor
- Sub-20mK thermal sensitivity
- Fast 50 Hz imaging
- Built-in 1,000-meter laser rangefinder
- New optimized image processing algorithms
- 1x, 2x, 4x, 8x digital zoom
- 1024768 resolution, 0.39-inch OLED display
- Vide/audio recording and image capture
- 64 GB built-in memory
- Wi-Fi hotspot
- Standby mode
- Replaceable and rechargeable 18650 Lithium battery
- Up to 4.5 hours continuous running
- Auto screen-off function
- Robust magnesium alloy housing
- Waterproof
Package Contents:
- AGM Global Vision ReachIR LRF 35-640 2.0-16x35mm Thermal Monocular