1 of 4 images
L3 AN/PVS-31A Binocular Night Vision Device, Matte Black, L3H-BNVD-31A-S
2 of 4 images
L3 AN/PVS-31A Binocular Night Vision Device, Matte Black, L3H-BNVD-31A-S
3 of 4 images
L3 AN/PVS-31A Binocular Night Vision Device, Matte Black, L3H-BNVD-31A-S
4 of 4 images
L3 AN/PVS-31A Binocular Night Vision Device, Matte Black, L3H-BNVD-31A-S
Tap Tap to Zoom
Documents
- Night Vision Generation:
- 3
- Diopter Adjustment Range:
- - 0.5 dpt
- Condition:
- New
- Image Intensifier Tube:
- Unfilmed
- Image Intensifier Color:
- White Phosphor
- Battery Quantity:
- 1
- Included Accessories:
- Standard
Code: LF-NVB-EO-L3H-BNVD-31A-S
MPN: BNG-001-A48
List: $15,495.00Save 10%
$13,999.00
SP Bucks$279.98
Product Info for L3 AN/PVS-31A Binocular Night Vision Device
L3 AN/PVS-31A Binocular Night Vision Device is part of our massive variety of L-3 Infrared Products Night Vision Optics. You should check out the entire collection of Night Vision Optics from L3 that we feature at everyday discount prices. Browse our full product selection for the equipment and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for L3 AN/PVS-31A Binocular Night Vision Device:
| Manufacturer: | L3 |
| Magnification: | 1 x |
| Night Vision Generation: | 3 |
| Length: | 4.7 in |
| Field of View, Angle: | 40 degrees |
| Weight: | 450 g |
| Battery Type: | AA Lithium, Stand Alone Lithium |
| Focus Range: | 18 in to Infinity |
| Diopter Adjustment Range: | - 0.5 dpt |
| Battery Life: | 24 hours |
| Width: | 4.2 in |
| Height: | 3.4 in |
| Finish: | Matte Black |
| Condition: | New |
| Image Intensifier Tube: | Unfilmed |
| Image Intensifier Color: | White Phosphor |
| Battery Quantity: | 1 |
| Included Accessories: | Standard |
Features of L3 AN/PVS-31A Binocular Night Vision Device:
- Manual system gain and focus adjustments for custom image quality optimization
- Lightweight ergonomic design reduces head-borne weight and decreases neck strain
- Optional diopter lenses optimize operator preference for visual acuity
- Rotating binocular design allows low profile against helmet when in stowed position and ability to use as a single monocular
- Works with currently fielded dovetail helmet mounts
- Auto OFF when stowed; resumes power when deployed
- LED indicator in left and right monocular indicates when 10 minutes or more of battery life remains
- Replaceable/upgradeable I2 tube assemblies
Package Content of L3 AN/PVS-31A Binocular Night Vision Device:
- L3 AN/PVS-31A Binocular Night Vision Device
- AN/PVS-31A BNVD Goggle
- Padded MOLLE Carry Pouch
- Rubber Eye Cups
- Sacrificial Windows
- Wilcox Amber Filters
- Remote Battery Pack
- Remote Power Cable
- Anti Fog Wipes
- Lens Covers
- Operator's Manual