01:40
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
How to focus your Alpen Binoculars
1 of 2 images
Alpen Shasta Ridge 10x50 Waterproof Phase Roof Prism Binoculars, Green - 388SR
2 of 2 images
Alpen Shasta Ridge 10x50 Waterproof Phase Roof Prism Binoculars, Green - 388SR
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Product No Longer Available
Unfortunately Alpen Shasta Ridge 10x50 Waterproof Phase Binoculars is not listed by Shoptics.You can also explore other items in the Optics, Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Alpen Shasta Ridge 10x50 Waterproof Phase Binoculars
Alpen Shasta Ridge 10x50 Waterproof Phase Binoculars is part of our large collection of Alpen Optics. Make sure you browse the entire selection of Binoculars from Alpen which we supply at everyday low prices. Browse our full product selection for the gear and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for the Alpen Shasta Ridge 10 x 50 Model 388SR Binoculars:
| Item Number: | 388SR |
| Description: | 10x50 |
| Magnification: | 10x |
| Objective Lens Diameter: | 50mm |
| Focus System: | Center |
| Prism Type: | Roof |
| F.O.V. (ft @ 1000 yds): | 283 |
| Exit Pupil: | 5mm |
| Eye Relief: | 19mm |
| Lens Coating: | Fully Multi-coated Phase Coating |
| Net Weight (oz.): | 30 |
| Type of Neckstrap: | Extra Wide |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Close Focus: | 13 Feet |
| Prism Material: | BAK4 |
| Waterproof / Fogproof: | Yes |
| Eye Cups: | Twist-Up |
| Type of Case: | Black Premium |


























































