1 of 1 images
Alpen 20-60x60 Compact Angled Spotting Scope, Green, 745N
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Objective Lens Diameter:
- 60 mm
- Eye Relief:
- 14 mm
- Field of View, Linear:
- 52 - 107 yds at 1000 yds
- Scope Body Type:
- Angled
- Length:
- 16
- Weight:
- 5 lb
Code: AL-SS-ALPCANGSS-745N
MPN: 745N
UPC: 637148107461
List: $249.99Save 40%
$149.99
SP Bucks$3.00
Product Info for Alpen 20-60x60 Compact Spotting Scope
Alpen 20-60x60 Compact Spotting Scope is part of our big variety of Alpen Optics. Make sure you check out the complete collection of Optics from Alpen which we feature at everyday low prices. Browse our full product selection for the equipment and products you need to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Alpen 20-60x60 Compact Spotting Scope:
| Manufacturer: | Alpen |
| Color: | Green |
| Magnification: | 20 - 60 x |
| Objective Lens Diameter: | 60 mm |
| Eye Relief: | 14 mm |
| Field of View, Linear: | 52 - 107 yds at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Scope Body Type: | Angled |
| Length: | 16 |
| Weight: | 5 lb |
| Magnification Type: | Variable |
| Prism Material: | BAK4 |
| Prism System: | Porro |
Features of Alpen 20-60x60 Compact Spotting Scope
- Waterproof
- Fully Multi-Coated
- Rubber Covered
- Tripod
- Carry Case
- Item Number 745N
- Magnification 2060X
- Waterproof Yes
- Field of View 107/52/1000yds
- Lens Coatings Fully-Multi-Ctd
- Eye Relief 14/12mm
- Exit Pupil 3/1mm
- Focuser Type Top
- Objective Lens Diameter 60mm
- Close Focus 20ft
- Prism Porro
- Length 13.75"
Package Contents:
- Alpen 20-60x60 Compact Spotting Scope
- Tripod
- Travel case