1 of 1 images
Zeiss 10x30 B T* Conquest Binoculars w/Pouch 523210
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Zeiss 10x30 B T* Conquest Binoculars with Pouch has been discontinued by Zeiss and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Optics, Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Zeiss 10x30 B T* Conquest Binoculars with Pouch
Zeiss 10x30 B T* Conquest Binoculars with Pouch belongs to our greater variety of Zeiss Optics. Don't forget to browse the entire range of Binoculars from Zeiss that we feature at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Zeiss 10x30 Conquest Binoculars:
| Magnification: | 10x |
| Objective Diameter: | 30 mm |
| Exit Pupil: | 3.0 mm |
| Twilight Factor: | 17.3 |
| Field of View (ft/1000 yards): | 288 |
| Close Focus: | 9.84 ft |
| Diopter Range: | +/- 7.0 dpt |
| Eye Relief: | 14.6 mm |
| Interpupillary Distance: | 54-74 mm |
| Nitrogen Filling: | Yes |
| Waterproof: | 400 mbar |
| Functional Temperature Range: | -4/+131° F |
| Height: | 5.20 in |
| Width: | 4.53 in |
| Weight: | 17.99 oz |
Features of Zeiss 10x30 Conquest Binoculars:
- 54-74mm Interpupillary adjustment range
- Push-pull eyecups with twisting lock
- Phase-coated BaK-4 roof prisms
- Nitrogen-purged, waterproof and shockproof housing
Package Contents:
- Zeiss 10x30 Conquest Binoculars 523210
- Case with Belt Loop
- Neoprene Strap
- Eyepiece Rainguard
- Lifetime Transferable Warranty
Related Products to Zeiss 10x30 B T* Conquest Binoculars with Pouch


























































