1 of 4 images
Zeiss VICTORY Pocket 10x25, Black, 522039-9901
2 of 4 images
Zeiss Victory Pocket 10x25mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars, Black, Small, NSN 9005.10.0040, 522039-9901-000
3 of 4 images
Zeiss VICTORY Pocket 10x25, Black 522039-9901
4 of 4 images
Zeiss VICTORY Pocket 10x25, Black 522039-9901
Tap Tap to Zoom
Documents
Earn Bonus Bucks
20% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
Code: ZS-BI-VP1025B-522039-9901-000
MPN: 522039-9901-000
UPC: 740035998131
20% Bonus Bucks
List: $1,012.08Save $87.09
$924.99
SP Bucks$185.00
Product Info for Zeiss Victory Pocket 10x25mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars
Zeiss Victory Pocket 10x25mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars belongs to our large variety of Zeiss Optics. Remember to have a look at the entire collection of Binoculars from Zeiss which we have at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for Zeiss Victory Pocket 10x25mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Zeiss |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 22 mm |
| Prism System: | Schmidt-Pechan |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 2.5 mm |
| Field of View, Linear: | 344 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 60 degrees |
| Optical Coating: | ZEISS T* Multi-Layer Coating, Customized to Each Lens |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 15.8 |
| Interpupillary Distance: | 37 - 72 mm |
| Close Focus: | 6.2 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistant Mark: | 0.4 bars |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.4 in |
| Weight: | 290 g |
| Finish: | Black |
| Fabric/Material: | Polycarbonate |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
Package Contents:
- Zeiss Victory Pocket 10x25mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars