1 of 10 images
Night Owl Optics Explorer Pro Night Vision Binoculars
2 of 10 images
Night Owl Optics Explorer Pro 5x Gen-1 Night Vision Binocular NOB5X
3 of 10 images
Night Owl Optics Explorer Pro 5x Gen-1 Night Vision Binocular NOB5X
4 of 10 images
Night Owl Optics Explorer Pro 5x Gen-1 Night Vision Binocular NOB5X
5 of 10 images
Night Owl Optics Explorer Pro 5x Gen-1 Night Vision Binocular NOB5X
6 of 10 images
Night Owl Optics Explorer Pro 5x Gen-1 Night Vision Binocular NOB5X
7 of 10 images
Night Owl Optics Explorer Pro Night Vision Binoculars w/Cover
8 of 10 images
Night Owl Optics Explorer Pro Night Vision Binoculars - Back View
9 of 10 images
Night Owl Optics Explorer Pro
10 of 10 images
Night Owl Optics Explorer Pro
Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Night Owl Optics Explorer Pro 5x Night Vision Binocular is not listed by Shoptics.You can also explore other items in the Optics, Night Vision Optics yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Night Owl Optics Explorer Pro 5x Night Vision Binocular
Night Owl Optics Explorer Pro 5x Night Vision Binocular belongs to our larger variety of Night Owl Optics Night Vision Optics. Make sure to check out the complete range of Night Vision Optics from Night Owl Optics which we offer at everyday low prices. Browse our full product choice for the tools and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for Night Owl Optics Explorer Pro 5x Night Vision Binocular:
| Magnification: | 5x |
| Objective Optic Design: | manual focus |
| Lens Diameter: | 50 mm |
| Resolution: | 35 lp/mm on center |
| Spectral Sensitivity: | 400 nm to 900 nm |
| Diopter adjustment: | +4 to -4 |
| Inter-ocular Distance: | adjustable from 2.27" to 2.95" |
| Minimum Focal Distance: | 6.6' |
| Angular Field of View: | 15° |
| Field of View at 200 ft distance: | 53 ft wide |
| Dimensions: | 7.8"L x 5.8"W x 2.9"H |
| Weight (without batteries): | 38.8 oz |
| Power Supply: | requires (1) 3-volt Type-123 lithium battery (not included) |
| Battery Life: | 40 to 80 hours, depending on infrared usage |
| Infrared Illuminator, built in: | Yes |
Features of Night Owl Optics Explorer Pro 5x Night Vision Binocular:
- 5x magnification
- Adjustable focus with central focusing mechanism
- Adjustable inter-ocular distance centers the dual optical channels precisely over each eye
- Two high-quality generation-1 image intensifier tubes
- Built-in columnated infrared illuminator for use in complete darkness or to improve target recognition in any environment
- Objective and ocular lenses constructed of high-quality all-glass optics
- Soft-touch rubberized finish
- Impact-resistant molded thermoplastic lens housings
Package Contents:
- Night Owl Explorer Pro 5x Night Vision Binocular - NOB-5X