1 of 6 images
Night Owl Optics 3-Power Digital Night Vision Monocular w/Digital Zoom, Black, NOXM50-DG
2 of 6 images
Night Owl Optics 3-Power Digital Night Vision Monocular w/Digital Zoom, Black, NOXM50-DG
3 of 6 images
Night Owl Optics 3-Power Digital Night Vision Monocular w/Digital Zoom, Black, NOXM50-DG
4 of 6 images
Night Owl Optics 3-Power Digital Night Vision Monocular w/Digital Zoom, Black, NOXM50-DG
5 of 6 images
Night Owl Optics 3-Power Digital Night Vision Monocular w/Digital Zoom, Black, NOXM50-DG
6 of 6 images
Night Owl Optics 3-Power Digital Night Vision Monocular w/Digital Zoom, Black, NOXM50-DG
Tap Tap to Zoom
- Night Vision Generation:
- Digital
- Diopter Adjustment Range:
- 2 - -4 dpt
- Weight:
- 10.6 oz
- Included Accessories:
- Standard
- Color:
- Black
- Operating Temperature:
- 0 - 40 Celsius
Code: NW-NVN-RTGH23-NOXM50-DG
MPN: NOXM50-DG
UPC: 635328171356
List: $279.00Save 14%
$239.99
SP Bucks$4.80
Product Info for Night Owl Optics 3-Power Digital 3x38mm Night Vision Monocular w/Digital Zoom
Night Owl Optics 3-Power Digital 3x38mm Night Vision Monocular w/Digital Zoom is part of our big collection of Night Owl Optics Optics. Remember to explore the entire selection of Night Vision Optics from Night Owl Optics that we supply at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for Night Owl Optics 3-Power Digital 3x38mm Night Vision Monocular w/Digital Zoom:
| Manufacturer: | Night Owl Optics |
| Night Vision Generation: | Digital |
| Field of View, Angle: | 7.2 degrees |
| Diopter Adjustment Range: | 2 - -4 dpt |
| Battery Type: | CR123A |
| Weight: | 10.6 oz |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification: | 3 x |
| Color: | Black |
| Objective Lens Diameter: | 38 mm |
| Length: | 6.7 in |
| Focus Range: | 9.8 ft to infinity |
| Battery Life: | 2.5 hours |
| Water Resistance Level: | None |
| Operating Temperature: | 0 - 40 Celsius |
| Width: | 3.6 in |
| Storage Temperature: | -15 - 50 Celsius |
| Battery Quantity: | 2 |
Features of Night Owl Optics 3-Power Digital Night Vision Monocular
- Digital Night Vision monocular with 3X magnification and digital zoom up to 6X
- Easy one-hand operation - control Infrared Intensity, Digital Zoom, Image Capture, Video Recording, Screen Brightness, & Frame Rate
- Powerful Infrared Illuminator - See in Complete Darkness
- Picture and Video Recording - 640 x 480 (VGA) Resolution
- Ideal for Wildlife Observation, Boating, Camping, Security, and more.
Package Contents:
- Night Owl Optics 3-Power Digital Night Vision Monocular
- Carry Bag
- USB Cable
- MicroSD Card w/Adapter