1 of 12 images
ATN Extended Power 20,000 mAh Battery Kit, w/Cable & Buttstock Pouch ACMUBAT160
2 of 12 images
ATN Extended Power 20,000 mAh Battery Kit & Breek Arms Sledgehammer AR-15 Ambidextrous Charging Handle
3 of 12 images
ATN Extended Power 20,000 mAh Battery Kit, w/Cable & Buttstock Pouch ACMUBAT160
4 of 12 images
ATN Extended Power 20,000 mAh Battery Kit, w/Cable & Buttstock Pouch ACMUBAT160
5 of 12 images
ATN Extended Power 20,000 mAh Battery Kit, w/Cable & Buttstock Pouch ACMUBAT160
6 of 12 images
ATN Extended Power 20,000 mAh Battery Kit, w/Cable & Buttstock Pouch ACMUBAT160
7 of 12 images
ATN Extended Power 20,000 mAh Battery Kit, w/Cable & Buttstock Pouch ACMUBAT160
8 of 12 images
ATN Extended Power 20,000 mAh Battery Kit, w/Cable & Buttstock Pouch ACMUBAT160
9 of 12 images
ATN Extended Power 20,000 mAh Battery Kit, w/Cable & Buttstock Pouch ACMUBAT160
10 of 12 images
ATN Extended Power 20,000 mAh Battery Kit, w/Cable & Buttstock Pouch ACMUBAT160
11 of 12 images
ATN Extended Life Battery Pack 20,000 mAh w/microUSB cable, cap and butt stock case, Black ACMUBAT160
12 of 12 images
ATN Extended Life Battery Pack 20,000 mAh w/microUSB cable, cap and butt stock case, Black ACMUBAT160
Tap Tap to Zoom
In Stock
2 Models AvailableIncluded Accessories
All
Search
List: $109.00Save $10.00
$99.00
SP Bucks$1.98
$168.99
SP Bucks$3.38
Product Info for ATN Extended Power Battery Kit
ATN Extended Power Battery Kit is part of our big variety of ATN Optics. Be sure to look at entire range of Optics Accessories from ATN that we supply at everyday discount prices. Browse our full product selection for the tools and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for ATN Extended Power Battery Kit:
| Manufacturer: | ATN |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Battery Quantity: | 2 |
| Length: | 5.75 in |
| Width: | 2.25 in |
| Height: | 0.75 in |
| Weight: | 0.5 lb |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Condition: | New |
Features of ATN Extended Power Rechargeable Battery Kit, ACMUBAT160:
- 22 hours of power
- Rechargeable 20,000 mAh battery pack
- Pouch attaches to buttstock, shields from heat of battery, and has extra room to store shells and other essentials. Also features convenient cartridge loops on the outside.
- Includes USB to Micro USB coiled charging cable with L-shaped connector
- Saves money and time because you stop buying and changing batteries
- Accessory for ATN X-Sight / ThOR HD
Package Contents:
- ATN Extended Power Battery Kit