1 of 7 images
Night Owl Optics iGen Night Vision Viewer Monocular, Black - NOIGM3X-EE
2 of 7 images
Night Owl Optics iGen Night Vision Viewer Monocular, Black - NOIGM3X-EE
3 of 7 images
Night Owl Optics iGen Night Vision Viewer Monocular, Black - NOIGM3X-EE
4 of 7 images
Night Owl Optics iGen Night Vision Viewer Monocular, Black - NOIGM3X-EE
5 of 7 images
Night Owl Optics iGen Night Vision Viewer Monocular, Black - NOIGM3X-EE
6 of 7 images
Night Owl Optics iGen Night Vision Viewer Monocular, Black - NOIGM3X-EE
7 of 7 images
Night Owl Optics iGen Night Vision Viewer Monocular, Black - NOIGM3X-EE
Tap Tap to Zoom
Documents
- Night Vision Generation:
- Digital
- System/Lens Resolution:
- 30 lp/mm
- Diopter Adjustment Range:
- 16 dpt
- Weight:
- 19.1 oz
- Included Accessories:
- Standard
- Additional Features:
- Digital
- Condition:
- New
Code: NW-NVN-NOIGM3X
MPN: NOIGM3X
UPC: 635328100004
List: $499.00Save 16%
$419.99
SP Bucks$8.40
Product Info for Night Owl Optics iGen 2.6x41mm Night Vision Viewer Monocular
Night Owl Optics iGen 2.6x41mm Night Vision Viewer Monocular belongs to our big selection of Night Owl Optics Optics. Be sure to take a look at the complete line of Night Vision Optics from Night Owl Optics that we feature at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you want to tackle the job at hand.
Specifications for Night Owl Optics iGen 2.6x41mm Night Vision Viewer Monocular:
| Manufacturer: | Night Owl Optics |
| Night Vision Generation: | Digital |
| System/Lens Resolution: | 30 lp/mm |
| Diopter Adjustment Range: | 16 dpt |
| Battery Type: | AA |
| Weight: | 19.1 oz |
| Included Accessories: | Standard |
| Additional Features: | Digital |
| Condition: | New |
| Magnification: | 2.6 x |
| Objective Lens Diameter: | 41 mm |
| Field of View, Linear: | 630 ft at 1000 yds |
| Focus Range: | 16 in to Infinity |
| Battery Life: | 2.3, continuous use with IR on High hours, 4.5 hours |
| Water Resistance Level: | None |
| Attachment Type: | Tripod |
Features of Night Owl Optics iGen 20/20 Day/Night Vision Image Processor Monocular NOIGM3X
- New Image Processing Technology: Does not use an intensifier tube.
- Infrared Intelligence: Automatically adjusts to changing light conditions.
- Infrared Sensitivity: Twice as sensitive as tube-based technology.
- Edge-to-Edge Screen Resolution: 100% free of distortion.
- Automatic or Adjustable Light Amplification: Field tested to exceed expensive Gen3 technology.
- Fully Programmable: On screen menu access to all settings and features.
- Superior Image Quality: Surpasses any product in its price range.
- Black & White, Green, or Red & Amber Color View Selector
- Video Output: For real time recording with any standard video recorder.
Package Contents:
- Night Owl Optics iGen 20/20 Day/Night Vision Image Processor Monocular NOIGM3X
- Tripod mount
- Custom carrying case