00:44
02:36
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Vortex Diamondback HD 10x42 Binoculars
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Vortex Diamondback HD vs. Crossfire HD Binoculars FAQ
1 of 7 images
Vortex OPMOD Diamondback HD 10x42mm Roof Prism Binoculars, Wolf Gray, DB-215-OP
2 of 7 images
Vortex OPMOD Diamondback HD 10x42mm Roof Prism Binoculars, Wolf Gray, DB-215-OP
3 of 7 images
Vortex OPMOD Diamondback HD 10x42mm Roof Prism Binoculars, Wolf Gray, DB-215-OP
4 of 7 images
Vortex OPMOD Diamondback HD 10x42mm Roof Prism Binoculars, Wolf Gray, DB-215-OP
5 of 7 images
Vortex OPMOD Diamondback HD 10x42mm Roof Prism Binoculars, Wolf Gray, DB-215-OP
6 of 7 images
Vortex OPMOD Diamondback HD 10x42mm Roof Prism Binoculars, Wolf Gray, DB-215-OP
7 of 7 images
Vortex OPMOD Diamondback HD 10x42mm Roof Prism Binoculars, Wolf Gray, DB-215-OP
Tap Tap to Zoom
Customer Reviews
Helpful Positive Review
At the discounted sale price and added discounts of roughly $134 shipped to my door, I couldn't pass up that deal. For that price these binos are a steal. Nice and compact for 10x binos. Comes with nice carry case. Controls are all nice and smoot...
Read More...
2/2 found this helpful
Read More...
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts, but you'll still get the best deal out there. This offer won't last long, so don't miss out!
- Color:
- Wolf Gray
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Comfort Neck Strap, Glasspak Bino Harness, GlassPak case harness, Lens Cloth, Rainguard Eyepiece Cover, Tethered Objective Lens Covers
Code: 99-BI-VDHD1042B-DB-215-OP
MPN: DB-215-OP
UPC: 843829116398
Blazin' Deal
List: $279.99Save 39%
$169.99
Product Info for Vortex OPMOD Diamondback HD 10x42mm Roof Prism Binoculars
Vortex OPMOD Diamondback HD 10x42mm Roof Prism Binoculars belongs to our larger collection of OPMOD Optics. Make sure you have a look at the full line of Binoculars from OPMOD that we have at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for Vortex OPMOD Diamondback HD 10x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | OPMOD |
| Color: | Wolf Gray |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 330 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.3 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 20.5 |
| Interpupillary Distance: | 55 - 73 mm |
| Close Focus: | 5 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.7 in |
| Weight: | 21.3 oz |
| Finish: | ArmorTek |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | GlassPak case harness, Glasspak Bino Harness, Rainguard Eyepiece Cover, Comfort Neck Strap, Tethered Objective Lens Covers, Lens Cloth |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 5.1 in |
| Objective Lens Material: | Glass |
| Height: | 5.7 in |
Features of Vortex OPMOD Diamondback HD 10x42mm Roof Prism Binoculars:
- Available exclusively from Shoptics
- OPTICAL FEATURES
- HD Optical System: Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness and light transmission
- Fully Multi-Coated: Increase light transmission with multiple anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces
- Dielectric Coating: Multi-layer prism coatings provide bright, clear, color-accurate images
- ArmorTek: Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt
- Phase Correction: Coating on roof prism models enhances resolution and contrast
- CONSTRUCTION FEATURES
- Rubber Armor: Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection
- Waterproof: O-ring seals prevent moisture, dust and debris from penetrating the binocular for reliable performance in all environments
- Shockproof: Rugged construction withstands recoil and impact
- Fogproof: Argon gas purging prevents internal fogging over a wide range of temperatures
- Roof Prism: Valued for greater durability and a more compact size
- Magnesium Chassis: Decreases weight and increases strength
- CONVENIENCE FEATURES
- Adjustable Eyecups: Twist up and down for comfortable viewing with or without eyeglasses
- Center Focus Wheel: Adjusts the focus of both binocular barrels at the same time
- Diopter: Adjusts for differences in a user's eyes. Located on right eyepiece
- Tripod Adaptable: Compatible with a tripod adapter, allowing use on a tripod or car window mount
Package Contents:
- Vortex OPMOD Diamondback HD 10x42mm Roof Prism Binoculars
- Soft side carry case
- Soft side carry case strap
- Comfort neck strap
- Tethered objective lens covers
- Rainguard Eyepiece Cover
- Lens Cloth