00:57
01:05
01:24
01:39
03:05
00:00
/
-00:33
1 of 5 videos
Why I Chose Vortex Diamondback Binoculars
00:00
/
-00:33
2 of 5 videos
Vortex Diamondback Binoculars
00:00
/
-00:33
3 of 5 videos
Vortex Diamondback 10x42mm Binoculars
00:00
/
-00:33
4 of 5 videos
Vortex Diamondback 10x42mm Binoculars
00:00
/
-00:33
5 of 5 videos
Vortex Diamondback & Viper Binoculars Product in Focus - OpticsPlanet.com
1 of 4 images
Vortex Diamondback 10x42mm Roof Prism Binocular, Green, D241
2 of 4 images
Vortex Diamondback 10x42mm Roof Prism Binocular, Green, D241
3 of 4 images
Vortex Diamondback 10x42mm Roof Prism Binocular, Green, D241
4 of 4 images
Vortex Diamondback 10x42mm Roof Prism Binocular, Green, D241
Tap Tap to Zoom
Documents
Customer Reviews
Helpful Positive Review
Fantastic binoculars. They are so clear and sharp. I bought them before I went home where I just spent 4 weeks in a game reserve. The clairyt of the sightings was incredible. They are robust which is so important out in the bush yet really good quali...
Read More...
3/5 found this helpful
Read More...
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts, but you'll still get the best deal out there. This offer won't last long, so don't miss out!
- Color:
- Green
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Standard
Code: VX-BI-D241-EE
MPN: D241
UPC: 875874001695
Blazin' Deal
List: $279.00Save 28%
$199.99
Product Info for Vortex Diamondback 10x42mm Roof Prism Binocular
Vortex Diamondback 10x42mm Roof Prism Binocular is part of our large selection of Vortex Optics. Make sure you take a look at the entire collection of Binoculars from Vortex that we present at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for Vortex Diamondback 10x42mm Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 345 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.6 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Interpupillary Distance: | 57 - 73 mm |
| Close Focus: | 5 ft |
| Weight: | 24.5 oz |
| Finish: | Rubber Armor |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 5.6 in |
| Height: | 5.9 in |
Features of Vortex Diamondback 10x42mm Roof Prism Binocular:
- Fully Multi-Coated Lenses - Increase light transmission with multiple anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces;
- Phase Correction - Used on roof prism models only, coating enhances resolution and contrast;
- Silver-Coated Prisms - Increase efficiency of light transmission through the prism block;
- Roof Prisms - Valued for greater durability and a more compact size;
- Rubber Armor - Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection;
- Multi-Position Eyecups - Twist up and down to precise, intermediate settings to maximize custom fit for comfortable viewing with or without eyeglasses;
- Center Focus Wheel - Adjusts the focus of both binocular barrels at the same time;
- Right Eye Diopter - Adjusts for differences in a user's eyes Located on the right eyepiece;
- Tripod Adaptable - Compatible with a tripod adapter, allowing use on a tripod or car window mount Adapter sold separately;
- Waterproof - Optics are sealed with O-rings to prevent moisture, dust, and debris from getting inside the binocular;
- Fogproof - Barrels are filled with argon gas to inhibit internal fogging;
- VIP Unconditional Lifetime Warranty
Package Contents:
- Vortex Diamondback 10x42mm Roof Prism Binocular
- Rainguard
- Tethered objective lens covers
- Comfort neck strap
- Deluxe custom-molded carry case