1 of 10 images
Tenzing TZ 930 Lumbar Suspension Pack, Max 1 in plain Kraft carton, Front 9716-03
2 of 10 images
Tenzing TZ 930 Lumbar Suspension Pack, AP in plain Kraft carton, Front 9716-04
3 of 10 images
Tenzing TZ 930 Lumbar Suspension Pack, Kraft carton, Back 9716-03
4 of 10 images
Tenzing TZ 930 Lumbar Suspension Pack, Kraft carton, Back 9716-04
5 of 10 images
Tenzing TZ 930 Lumbar Suspension Pack - Max 1 in plain Kraft carton, Left Side 9716-03
6 of 10 images
Tenzing TZ 930 Lumbar Suspension Pack - AP in plain Kraft carton, Left Side 9716-04
7 of 10 images
Tenzing TZ 930 Lumbar Suspension Pack - Max 1, Quarter Left 9716-03
8 of 10 images
Tenzing TZ 930 Lumbar Suspension Pack - AP, Quarter Left 9716-04
9 of 10 images
Tenzing TZ 930 Lumbar Suspension Pack, Max 1 in plain Kraft carton, Right Side 9716-03
10 of 10 images
Tenzing TZ 930 Lumbar Suspension Pack, AP in plain Kraft carton, Right Side 9716-04
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Tenzing TZ 930 Lumbar Suspension Camouflage Hunting Gear Pack has been discontinued by Tenzing and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Bags, Boxes, & Storage, Backpacks yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Tenzing TZ 930 Lumbar Suspension Camouflage Hunting Gear Pack
Tenzing TZ 930 Lumbar Suspension Camouflage Hunting Gear Pack belongs to our large selection of Tenzing Backpacks. You should explore the complete line of Backpacks from Tenzing which we supply at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the equipment and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Tenzing Camouflage MAX1 TZ930 Vertical Suspension Hunting Bag:
| Color: | Camouflage |
| Total Cubic Inches: | 930 cu in |
| Total Weight: | 2lb 4oz |
| Face Compartment: | 5x8x2in |
| Main Compartment: | 8.5x18x5in |
| Optic Pocket: | 5x4x1.75in |
| Pull Out Water Bottle Compartment: | 7x3x3in |
| Knife Pocket: | 4.5x2.5x1.5in |
Features of Tenzing TZ930 Hunter's Vertical Suspension Equipment Bag:
- FULLY ADJUSTABLE VERTICAL SUSPENSION
- COMFORT MOLDED FOAM BACK PAD
- FOUR-WAY ADJUSTABLE WAIST BELT
- PADDED HIP SUPPORT
- ELEVEN TOTAL COMPARTMENTS AND POCKETS
- FOUR SPECIALIZED ZIP POCKETS
- TWO PULL-OUT WATER BOTTLE POCKETS
- TWO UPPER COMPRESSION STRAPS TO SECURE LOAD
- TWO LOWER COMPRESSION STRAPS TO ATTACH EXTRA GEAR
Package Contents:
- Tenzing TZ 930 Vertical Suspension Hunting Pack



























































