1 of 6 images
Tenzing Tzw 1200 Whitetail Day Pack, 1200 cubic in, Buckskin Tan, TZG-TNZW-1200-BST
2 of 6 images
Tenzing Tzw 1200 Whitetail Day Pack, 1200 cubic in, Olive Green, TZG-TNZW-1200-OG
3 of 6 images
Tenzing Tzw 1200 Whitetail Day Pack, 1200 cubic in, Buckskin Tan, TZG-TNZW-1200-BST
4 of 6 images
Tenzing Tzw 1200 Whitetail Day Pack, 1200 cubic in, Olive Green, TZG-TNZW-1200-OG
5 of 6 images
Tenzing Tzw 1200 Whitetail Day Pack, 1200 cubic in, Buckskin Tan, TZG-TNZW-1200-BST
6 of 6 images
Tenzing Tzw 1200 Whitetail Day Pack, 1200 cubic in, Olive Green, TZG-TNZW-1200-OG
Tap Tap to Zoom
Detailed Model List
2 Models Available
List: $229.99Save 17%
$189.99
Select Color

Olive

Tan
Please select parameters
Product Info for Tenzing Tzw 1200 Whitetail Day Pack
Tenzing Tzw 1200 Whitetail Day Pack is part of our large collection of Tenzing Backpacks. You should explore the full range of Backpacks from Tenzing which we have at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the gear and products you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Tenzing Tzw 1200 Whitetail Day Pack:
| Manufacturer: | Tenzing |
| Gender: | Unisex |
| Weight: | 13.5 lb |
| Pack Application: | Day Pack |
| Pack Type: | Backpack |
| Pack Volume: | 1200 cubic in |
| Fabric/Material: | 300D Honeycomb Polymer |
| Length: | 12.6 in |
| Width: | 1.97 in |
| Height: | 21.26 in |
| Pack Loading: | Top |
Features of Tenzing Tzw 1200 Whitetail Day Pack:
- 1200 CU. IN. Capacity Hydration bladder compatible 5 interior open-top grab pockets; 2 interior zipper pockets; 2 exterior zipper pockets; 2 expandable side pockets with adjustable compression strap Fold down gear organizer for quick one-handed access 300-D Honeycomb Poly Oxford construction
Package Content:
- Tenzing Tzw 1200 Whitetail Day Pack