1 of 4 images
Kowa BD-XD Series Prominar Full Size 10x42mm Waterproof Roof Prism Binocular,Dark Green BD42-10XD
2 of 4 images
Kowa BD-XD Series Prominar Full Size 10x42mm Waterproof Roof Prism Binocular,Dark Green BD42-10XD
3 of 4 images
Kowa BD-XD Series Prominar Full Size 10x42mm Waterproof Roof Prism Binocular,Dark Green BD42-10XD
4 of 4 images
Kowa BD-XD Series Prominar Full Size 10x42mm Waterproof Roof Prism Binocular,Dark Green BD42-10XD
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Kowa BD42-10XD Prominar 10x42mm Binocular has been discontinued by Kowa and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Optics, Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Kowa BD42-10XD Prominar 10x42mm Binocular
Kowa BD42-10XD Prominar 10x42mm Binocular belongs to our massive collection of Kowa Optics. You should definitely have a look at the entire line of Binoculars from Kowa that we feature at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the gear and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Kowa BD42-10XD Prominar 10x42mm WP Binocular:
| Pupil Distance: | 57-75mm |
| Eye Relief: | 18.0mm |
| Field of view at 1000m: | 108m |
| Magnification: | 10x |
| Minimum Focusing Distance: | 1.5m |
| Objective Lens Effective Diameter: | 42mm |
| Field of View: | 6.2 |
| Objective Lens Material: | XD |
| Full Length: | 132mm |
| Weight: | 655g |
| Material: | Mg |
Features of Kowa BD42-10XD Prominar 10x42mm Rubberized Binocular:
- 10 Year Warranty
- Use of phase-coated prism surface
- Close minimum focusing distance
- Use of twist-up eyecup for easy viewing
- Rubber coating that is comfortable for holding
- Waterproof structure filled with dry nitrogen gas
Package Contents:
- Kowa BD42-10XD Prominar 10x42mm Nitrogen Filled Binocular



























































