1 of 4 images
Kowa BD II XD 8x42mm Roof Binocular, Rubber Armoring, Green, BD II 42-8 XD
2 of 4 images
Kowa BD II XD 8x42mm Roof Binocular, Rubber Armoring, Green, BD II 42-8 XD
3 of 4 images
Kowa BD II XD 8x42mm Roof Binocular, Rubber Armoring, Green, BD II 42-8 XD
4 of 4 images
Kowa BD II XD 8x42mm Roof Binocular, Rubber Armoring, Green, BD II 42-8 XD
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
10% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
- Additional Features:
- Prominar XD Lenses
- Included Accessories:
- Carry Case, Lens Covers, Neck Strap
Code: KW-BI-KWBD2XD4-BD-II-42-8-XD
MPN: BD II 42-8 XD
UPC: 879110002156
10% Bonus Bucks
List: $549.00Save $50.00
$499.00
SP Bucks$49.90
Product Info for Kowa BD II XD 8x42mm Roof Prism Wide-Angle XD Binoculars
Kowa BD II XD 8x42mm Roof Prism Wide-Angle XD Binoculars is part of our big variety of Kowa Optics. Make sure you check out the entire selection of Binoculars from Kowa which we feature at everyday discount prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for Kowa BD II XD 8x42mm Roof Prism Wide-Angle XD Binoculars:
| Manufacturer: | Kowa |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Field of View, Linear: | 429 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 8.2 degrees |
| Optical Coating: | KR Coating |
| Close Focus: | 5.9 ft |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.5 in |
| Weight: | 22.5 oz |
| Finish: | Rubber armoring |
| Package Type: | Box |
| Additional Features: | Prominar XD Lenses |
| Included Accessories: | Neck Strap, Lens Covers, Carry Case |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Kowa BD II 8x42 Wide-Angle Fogproof XD Binoculars:
- Wide Field of View and Impressive Close Focus
- Fluorite-Rich XD Lenses with KR Coating to Repel Dirt and Fluid
- Magnesium Alloy Body
- Lightweight and Compact Design
- Waterproof and Fogproof
- Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- Kowa BD II XD 8x42mm Wide FOV Binocular
- Carry Case
- Neck Strap
- Rainguard
- Objective Lens Cover