02:04
01:18
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Kowa YF II Binocular
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Kowa YF 6x30 8x30 Binoculars
1 of 15 images
Kowa YF II 30-8 8x30mm Porro Binocular, KR Coating, Waterproof, Green, YF II 30-8
2 of 15 images
Kowa YF II 30-8 8x30mm Porro Binocular, KR Coating, Waterproof, Green, YF II 30-8
3 of 15 images
Kowa YF II 30-8 8x30mm Porro Binocular, KR Coating, Waterproof, Green, YF II 30-8
4 of 15 images
Kowa YF II 30-8 8x30mm Porro Binocular, KR Coating, Waterproof, Green, YF II 30-8
5 of 15 images
Kowa YF II 30-8 8x30mm Porro Binocular, KR Coating, Waterproof, Green, YF II 30-8
6 of 15 images
Kowa YF II 30-8 8x30mm Porro Binocular, KR Coating, Waterproof, Green, YF II 30-8
7 of 15 images
Kowa YF II 30-8 8x30mm Porro Binocular, KR Coating, Waterproof, Green, YF II 30-8
8 of 15 images
Kowa YF II 30-8 8x30mm Porro Binocular, KR Coating, Waterproof, Green, YF II 30-8
9 of 15 images
Kowa YF II 30-8 8x30mm Porro Binocular, KR Coating, Waterproof, Green, YF II 30-8
10 of 15 images
Kowa YF II 30-8 8x30mm Porro Binocular, KR Coating, Waterproof, Green, YF II 30-8
11 of 15 images
Kowa YF II 30-8 8x30mm Porro Binocular, KR Coating, Waterproof, Green, YF II 30-8
12 of 15 images
Kowa YF II 30-8 8x30mm Porro Binocular, KR Coating, Waterproof, Green, YF II 30-8
13 of 15 images
Kowa YF II 30-8 8x30mm Porro Binocular, KR Coating, Waterproof, Green, YF II 30-8
14 of 15 images
Kowa YF II 30-8 8x30mm Porro Binocular, KR Coating, Waterproof, Green, YF II 30-8
15 of 15 images
Kowa YF II 30-8 8x30mm Porro Binocular, KR Coating, Waterproof, Green, YF II 30-8
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Earn Bonus Bucks
7% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Green
Code: KW-BI-KW0928-YF-II-30-8
MPN: YF II 30-8
UPC: 879110002248
7% Bonus Bucks
List: $169.00Save 12%
$149.00
SP Bucks$10.43
Product Info for Kowa YF II 30-8 8x30mm Porro Prism Binocular
Kowa YF II 30-8 8x30mm Porro Prism Binocular belongs to our big collection of Kowa Optics. Remember to explore the complete line of Binoculars from Kowa which we have at everyday discount prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Kowa YF II 30-8 8x30mm Porro Prism Binocular:
| Manufacturer: | Kowa |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Prism System: | Porro |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 3.8 mm |
| Field of View, Linear: | 131 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 7.5 degrees |
| Optical Coating: | KR |
| Twilight Factor: | 15.5 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 475 g |
| Magnification Type: | Fixed |
| Minimum Focus Distance: | 5 m |
Features of Kowa YF II 30-8 8x30mm Porro Binocular
- Kowa's KR Coating. Kowa's KR coating protects the lenses from dirt and other foreign residue that may affix to the lenses during normal use. Fingerprints or oil can easily be removed with the proper lens
- cleaning techniques.
- All-Surface Multi-Coating. The all-surface multi-coated optical system provides precise color definition for a brighter and sharper image.
- Waterproof and Fogproof. The housing is waterproof to JIS Protection Class 7 and filled with dry nitrogen gas to prevent internal fogging to ensure image clarity.
- Twist-Up Eyecups. Twist-up multi-step eyecups allow customization for easy viewing even when wearing eyeglasses.
Package Contents:
- Kowa YF II 30-8 8x30mm Porro Binocular
- Carry bag
- ?eck strap
- Objective and ocular lens snap-on covers