1 of 4 images
Kowa BD II XD 6.5x32mm Roof Binocular, Rubber Armoring, Green, BD II 32-6.5 XD
2 of 4 images
Kowa BD II XD 6.5x32mm Roof Binocular, Rubber Armoring, Green, BD II 32-6.5 XD
3 of 4 images
Kowa BD II XD 6.5x32mm Roof Binocular, Rubber Armoring, Green, BD II 32-6.5 XD
4 of 4 images
Kowa BD II XD 6.5x32mm Roof Binocular, Rubber Armoring, Green, BD II 32-6.5 XD
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
12% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Color:
- Green
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
- Additional Features:
- Prominar XD Lenses
- Included Accessories:
- Carry Case, Lens Covers, Neck Strap
Code: KW-BI-KWBD2XD1-BD-II-32-6-5-XD
MPN: BD II 32-6.5 XD
UPC: 879110002170
12% Bonus Bucks
List: $499.00Save 10%
$449.00
SP Bucks$53.88
Product Info for Kowa BD II XD 6.5x32mm Roof Prism Wide-Angel Binoculars
Kowa BD II XD 6.5x32mm Roof Prism Wide-Angel Binoculars is part of our massive selection of Kowa Optics. You should look at full line of Binoculars from Kowa which we supply at everyday low prices. Browse our full product selection for the equipment and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Kowa BD II XD 6.5x32mm Roof Prism Wide-Angel Binoculars:
| Manufacturer: | Kowa |
| Color: | Green |
| Magnification: | 6.5 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Prism System: | Roof |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Field of View, Linear: | 525 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 10 degrees |
| Optical Coating: | KR Coating |
| Close Focus: | 4.25 ft |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.6 in |
| Weight: | 18.5 oz |
| Finish: | Rubber armoring |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Additional Features: | Prominar XD Lenses |
| Included Accessories: | Neck Strap, Carry Case, Lens Covers |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Kowa BD II XD 6.5x32mm Roof Binoculars:
- Wide Field of View and Impressive Close Focus
- Fluorite-Rich XD Lenses with KR Coating to Repel Dirt and Fluid
- Magnesium Alloy Body
- Lightweight and Compact Design
- Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- Kowa BD II XD 6.5x32mm Roof Binocular
- Carry Case
- Neck Strap
- Rainguard
- Objective Lens Cover