01:41
00:50
01:56
03:05
01:16
00:00
/
-00:33
1 of 5 videos
Why I Chose Vortex Viper HD Binoculars
00:00
/
-00:33
2 of 5 videos
Vortex Viper HD Binoculars
00:00
/
-00:33
3 of 5 videos
Vortex Optics Viper HD 6x32 Binoculars
4 of 5 videos
Vortex Diamondback & Viper Binoculars Product in Focus - OpticsPlanet.com
5 of 5 videos
Vortex Viper HD Binocular - OpticsPlanet.com Product in Focus
1 of 1 images
Vortex Optics Viper HD 6x32 Roof Prism Binoculars VPR-3206-HD
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Vortex Optics Viper HD 6x32 Roof Prism Binoculars VPR-3206-HD has been discontinued by Vortex and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Optics, Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vortex Optics Viper HD 6x32 Roof Prism Binoculars VPR-3206-HD
Vortex Optics Viper HD 6x32 Roof Prism Binoculars VPR-3206-HD belongs to our big variety of Vortex Optics. Remember to browse the entire line of Binoculars from Vortex which we offer at everyday low prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you need to tackle the job at hand.
Specifications for Vortex VPR-3206-HD ViperHD 6x Binoculars:
| Magnification: | 6x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Eye Relief: | 19.5 mm |
| Exit Pupil: | 5.3 mm |
| Linear Field of View: | 420 feet/1000 yards |
| Angular Field Of View: | 8 degrees |
| Close Focus: | 3 feet |
| Interpupillary Distance: | 59-75 mm |
| Height: | 4.9 inches |
| Width: | 4.8 inches |
| Weight: | 20.6 ounces |
Features of Vortex 6x 32mm Binoculars - Viper HD Series:
- HD Lens Elements - HD (High Density) extra-low dispersion glass delivers impressive resolution and color fidelity, resulting in High Definition images.
- XR Lens Coatings - Vortex proprietary XR anti-reflective coatings, fully multi-coated on all air-to-glass lens surfaces, increase light transmission for maximum brightness.
- Phase Correction - Used on roof prism models only-coating enhances resolution and contrast.
- Roof Prisms - Valued for greater durability and a more compact size. Ergonomic open-hinge design.
- Waterproof - Optics are sealed with O-rings to prevent moisture, dust, and debris from getting inside the binocular.
- Fogproof - argon gas purging guarantees superior fogproof and waterproof performance.
- Rubber Armor - Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- ArmorTek - Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Twist Eyecups - Twist up and down to precise, intermediate settings to maximize custom fit for comfortable viewing with or without eyeglasses.
- Center Focus Wheel - Adjusts the focus of both binocular barrels at the same time.
- Locking Diopter - Adjusts for differences in a user's eyes. Located on the center focus dial.
- Tripod Adaptable - Compatible with a tripod adapter, allowing use on a tripod or car window mount.
Package Contents:
- Vortex 6x32 Viper HD Binoculars VPR-3206-HD
- Rainguard
- Tethered objective lens covers
- Comfort neck strap
- Deluxe padded carry case


























































