1 of 1 images
Vortex Talon Zoom Binoculars T-816 8-16x42
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Vortex Talon 8-16x42 Binocular T-816 has been discontinued by Vortex and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Optics, Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vortex Talon 8-16x42 Binocular T-816
Vortex Talon 8-16x42 Binocular T-816 is part of our large selection of Vortex Optics. Remember to browse the full selection of Binoculars from Vortex which we supply at everyday discount prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you want to tackle the task at hand.
Specifications for Vortex Talon 8-16x42 Binocular T816:
| Magnification: | 8-16 x |
| Objective Lens Diameter: | 42mm |
| Eye Relief: | 19.3-25mm |
| Linear Field of View: | 190-265 feet/1000 yards |
| Angular Field Of View: | 3.6-5.1 degrees |
| Close Focus: | 5 feet |
| Interpupillary Distance: | 54-75 mm |
| Height: | 6.5 inches |
| Width: | 5.1 inches |
Features of Vortex Talon 8-16x42 Binocular T 816:
- Smooth 8-16x zoom stays in continuous focus throughout the entire zoom range.
- Fully multi-coated optics feature Vortex's proprietary XR coatings and phasecorrected roof prisms for a bright, crisp image.
- ArmorTek coating on all exterior lenses for added protection and easy cleaning.
- Shockproof rubber armor protects against bumps and other impacts.
- Waterproof and argon gas purged to prevent internal fogging, corrosion and extend the life of the binoculars.
- Twist-up eyecups.
- Tripod adaptable.
Package Contents:
- Vortex Talon 8-16x42 Binocular T-816


























































