1 of 1 images
Sightron 10x32 SI Series Roof Prism Binoculars, 30005
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Sightron 10x32 SI Series Binoculars has been discontinued by Sightron and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Optics, Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Sightron 10x32 SI Series Binoculars
Sightron 10x32 SI Series Binoculars is part of our larger variety of Sightron Optics. Remember to look into the full line of Binoculars from Sightron that we have at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the equipment and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for Sightron SI Roof Prism Binoculars:
| Model: | SI1032 |
| Magnification: | 10x |
| Objective Diameter: | 32mm |
| Exit Pupil Diameter: | 3.2mm |
| Fov (ft@1000yds): | 297 ft |
| Minimum Focus: | 40 inches |
| Eye Relief: | 14mm |
| Relative Brightness: | 10.2 |
| Weight: | 17.75 ounces |
| Finish: | Black Rubber |
| Coatings: | Multi |
Features of Sightron SI Roof Prism 10 x 32 Binoculars:
- Lightweight
- Compact
- Durable
Package Contents:
- Sightron SI Roof Prism 10x32mm Binocular SI-1032
- Pouch
- Strap
- Dust Covers
- Lens Cloth



























































