1 of 6 images
La Sportiva Aragon Climbing Shoes - Mens, Clay/Jasmine Green, 42.5, ZFCS022-G09E17-42.5
2 of 6 images
La Sportiva Aragon Climbing Shoes - Mens, Clay/Jasmine Green, 42.5, ZFCS022-G09E17-42.5
3 of 6 images
La Sportiva Aragon Climbing Shoes - Mens, Clay/Jasmine Green, 42.5, ZFCS022-G09E17-42.5
4 of 6 images
La Sportiva Aragon Climbing Shoes - Mens, Clay/Jasmine Green, 42.5, ZFCS022-G09E17-42.5
5 of 6 images
La Sportiva Aragon Climbing Shoes - Mens, Clay/Jasmine Green, 42.5, ZFCS022-G09E17-42.5
6 of 6 images
La Sportiva Aragon Climbing Shoes - Men's, Clay/Jasmine Green, 42.5, ZFCS022-G09E17-42.5
Tap Tap to Zoom
This item is currently on sale and has a new, lower price!
Detailed Model List
In Stock
2 Models AvailableList: $129.00Save up to 32%
$87.99 - $89.99
Select Men's Shoe SizeSize Chart
8.5+ US9.5 US
On Sale
Please select parameters
Product Info for La Sportiva Aragon Climbing Shoes - Men's
La Sportiva Aragon Climbing Shoes - Men's belongs to our larger variety of La Sportiva Shoes. Remember to look at entire variety of Shoes from La Sportiva that we have at everyday low prices. Browse our full product choice for the equipment and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for La Sportiva Aragon Climbing Shoes - Men's:
| Manufacturer: | La Sportiva |
| Gender: | Male |
| Age Group: | Adults |
| Men's Shoe Width: | Medium |
| Color: | Clay/Jasmine Green |
| Footwear Type: | Shoes |
| Activity: | Climbing |
| Weight: | 220 g |
| Fabric/Material: | Leather/Mesh |
| Footwear Upper Fabric/Material: | Suede leather tubular construction |
| Lining Material: | Unlined |
| Outsole Material: | FriXion Black 4 mm |
| Midsole Material: | LaspoFlex 1.1 mm |
Features of La Sportiva Aragon Climbing Shoes - Men's
- The unlined leather upper promotes comfortable all-day wear and will form to the users foot over time.
- Dual hook & loop closure system for easy on/off.
- Durable FriXion RS rubber compound for great grip and durability.
- Padded and lined tongue for comfort and moisture management.
- Constructed without intentionally added PFAS
Package Contents:
- La Sportiva Aragon Climbing Shoes - Men's