01:11
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Kenetrek Mountain Extreme Non-Insulated
1 of 1 images
Kenetrek Mountain Extreme Non-Insulated Boots - Mens, Brown, 10.5 US, Wide, KE-420-NI 10.5 wide
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Earn Bonus Bucks
18% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
Detailed Model List
Show In Stock Only
39 Models AvailableShow with deals only:
Bonus Bucks
$429.99 - $549.95
Select Condition
NewUsed
Select Men's Shoe SizeSize Chart
7 US7.5 US8 US8.5 US9 US9.5 US10 US10.5 US11 US11.5 US12 US13 US14 US15 US16 US
Select Men's Shoe Width
MediumNarrowWide
Please select parameters
Product Info for Kenetrek Mountain Extreme Non-Insulated Boots - Men's
Kenetrek Mountain Extreme Non-Insulated Boots - Men's is part of our greater variety of Kenetrek Shoes. You should check out the full collection of Shoes from Kenetrek that we supply at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the tools and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Kenetrek Mountain Extreme Non-Insulated Boots - Men's:
| Manufacturer: | Kenetrek |
| Gender: | Male |
| Age Group: | Adults |
| Boot Shaft Height: | 10 in |
| Boot Style: | Mountain Boot |
| Color: | Brown |
| Footwear Type: | Boots |
| Toe Type: | Reinforced Rubber Toe |
| Activity: | Mountaineering |
| Weight: | 3.9 lb |
| Footwear Closure: | Laces |
| Fabric/Material: | Leather, Nylon |
| Seasonal/Temperature Use: | Warm Weather |
| Footwear Upper Fabric/Material: | Stiff Nylon, Top Grain Leather |
| Insole Material: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Outsole Material: | K-Talon |
| Midsole Material: | 7mm Nylon |
| Thickness: | 0.28 cm |
| Insulation: | Not Insulated |
| Activity/Occasion: | Mountaineering |
Features of Kenetrek Mountain Extreme Non-Insulated Boots - Men's
- 10 inches tall 2.8mm thick premium full grain leather uppers with one piece vamp construction with no seams down the tongue for abrasion resistance and waterproofness
- Reinforced double and triple stitching
- 7mm nylon midsoles for extra support with pack loads
- Boot hardware that swivels instead of breaking
- Reinforced rubber sole guard for extra abrasion resistance
- Windtex waterproof breathable flexible membrane
- Lightweight K-Talon outsoles provide excellent traction
Package Contents:
- Kenetrek Mountain Extreme Non-Insulated Boots - Men's