00:53
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
La Sportiva Skwama
1 of 3 images
La Sportiva Otaki Climbing Shoes - Mens, Black/Yellow, 36, ZFCS005-K00Y00-36
2 of 3 images
La Sportiva Skwama Climbing Shoes - Men's, Black/Yellow, 36, ZFCS005-K00Y00-36
3 of 3 images
La Sportiva Otaki Climbing Shoes - Mens, Black/Yellow, 36, ZFCS005-K00Y00-36
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Documents
Blazin' Deal
Bonus Bucks
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on select models of this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts - sorry about that. This offer won't last long, so don't miss out!
Show In Stock Only
28 Models AvailableShow with deals only:
Blazin' Deal
Bonus Bucks
Condition
All
Men's Shoe Size
All
Euro Shoe Size
All
Condition Details
All
Condition Quality
All
Search
$204.49
$204.49
$204.49
$219.00
SP Bucks$26.28
$219.00
SP Bucks$39.42
$219.00
SP Bucks$39.42
$219.00
SP Bucks$26.28
$219.00
SP Bucks$39.42
$219.00
SP Bucks$39.42
$219.00
SP Bucks$39.42
$219.00
SP Bucks$50.37
$219.00
SP Bucks$39.42
$219.00
SP Bucks$50.37
$219.00
SP Bucks$39.42
$219.00
SP Bucks$50.37
$219.00
SP Bucks$4.38
$219.00
SP Bucks$4.38
$219.00
SP Bucks$4.38
$219.00
SP Bucks$4.38
$219.00
SP Bucks$4.38
$219.00
SP Bucks$4.38
$219.00
SP Bucks$4.38
$219.00
SP Bucks$4.38
$219.00
SP Bucks$4.38
$219.00
SP Bucks$4.38
$219.00
SP Bucks$4.38
$219.00
SP Bucks$4.38
$219.00
SP Bucks$4.38
Product Info for La Sportiva Skwama Climbing Shoes - Men's
La Sportiva Skwama Climbing Shoes - Men's belongs to our big collection of La Sportiva Shoes. Remember to browse the complete selection of Shoes from La Sportiva that we present at everyday low prices. Browse our full product selection for the tools and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for La Sportiva Skwama Climbing Shoes - Men's:
| Manufacturer: | La Sportiva |
| Gender: | Male |
| Age Group: | Adults |
| Men's Shoe Width: | Medium |
| Boot Style: | Climbing |
| Color: | Black/Yellow |
| Footwear Type: | Shoes |
| Activity: | Climbing |
| Weight: | 7.5 oz |
| Footwear Closure: | Hook & Loop |
| Fabric/Material: | Microfiber/Leather/Rubber |
| Footwear Upper Fabric/Material: | Leather / Microfiber / Rubber Toe Cap |
| Lining Material: | Pacific in front, Unlined |
| Outsole Material: | 4 mm Vibram XS Grip2 |
| Midsole Material: | 1.1mm LaspoFlex with P3 |
Features of La Sportiva Skwama Climbing Shoes - Men's
- Single-strap slipper for technical routes and boulder problems.
- Patented S-Heel construction provides optimal heel hooking maneuverability and the perfect heel cup fit
- P3 patented technology coupled with the new innovative split-sole construction allows the sole to spread when weighted, reducing edge deformation
- Sticky rubber toe patch for toe hooks and scums
- Unique Toe Box sole excels at overhanging and slab terrain
- Constructed without intentionally added PFAS
Package Contents:
- La Sportiva Skwama Climbing Shoes - Men's