02:03
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
La Sportiva G2 Evo
1 of 8 images
La Sportiva G2 Evo Mountaineering Boots - Men's, Black/Yellow, 46.5, 21U-999100-46.5
2 of 8 images
La Sportiva G2 Evo Mountaineering Shoes - Mens, Black/Yellow, 46.5, Medium, 21U-999100-46.5
3 of 8 images
La Sportiva G2 Evo Mountaineering Shoes - Mens, Black/Yellow, 46.5, Medium, 21U-999100-46.5
4 of 8 images
La Sportiva G2 Evo Mountaineering Shoes - Mens, Black/Yellow, 46.5, Medium, 21U-999100-46.5
5 of 8 images
La Sportiva G2 Evo Mountaineering Shoes - Mens, Black/Yellow, 46.5, Medium, 21U-999100-46.5
6 of 8 images
La Sportiva G2 Evo Mountaineering Shoes - Mens, Black/Yellow, 46.5, Medium, 21U-999100-46.5
7 of 8 images
La Sportiva G2 Evo Mountaineering Shoes - Mens, Black/Yellow, 46.5, Medium, 21U-999100-46.5
8 of 8 images
La Sportiva G2 Evo Mountaineering Shoes - Mens, Black/Yellow, 46.5, Medium, 21U-999100-46.5
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Earn Bonus Bucks
12% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
Detailed Model List
Show In Stock Only
24 Models AvailableShow with deals only:
Bonus Bucks
$1,099.00
Select Men's Shoe SizeSize Chart
37 Euro (4 - 5.5 US)37.5 Euro (5 - 5.5 US)38 Euro (5.5 - 6 US)38.5 Euro (6 - 6.5 US)39 Euro (6 - 7 US)39.5 Euro (6 - 7 US)40 Euro (6.5 - 7.5 US)40.5 Euro (7 - 8 US)41 Euro (7 - 8.5 US)41.5 Euro (8 - 8.5 US)42 Euro (8.5 - 9.5 US)42.5 Euro (9 - 9.5 US)43 Euro (9 - 10.5 US)43.5 Euro (9.5 - 10.5 US)44 Euro (10 - 11.5 US)44.5 Euro (10.5 - 11.5 US)45 Euro (11 - 12.5 US)46 Euro (11.5 - 13.5 US)46.5 Euro (12 - 13.5 US)47 Euro (12 - 14.5 US)47.5 Euro (12.5 - 14.5 US)48 Euro (13 - 15.5 US)49 Euro (14 - 16.5 US)50 Euro (14.5 - 17.5 US)
Please select parameters
Product Info for La Sportiva G2 Evo Mountaineering Boots - Men's
La Sportiva G2 Evo Mountaineering Boots - Men's is part of our big collection of La Sportiva Shoes. Remember to look into the entire collection of Shoes from La Sportiva that we feature at everyday low prices. Browse our full product choice for the gear and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for La Sportiva G2 Evo Mountaineering Boots - Men's:
| Manufacturer: | La Sportiva |
| Gender: | Male |
| Age Group: | Adults |
| Men's Shoe Width: | Medium |
| Color: | Black/Yellow |
| Footwear Type: | Boots |
| Activity: | Mountaineering |
| Weight: | 37 oz |
| Footwear Closure: | Velcro |
| Fabric/Material: | Cordura |
| Footwear Upper Fabric/Material: | Stretch Cordura |
| Insole Material: | 3mm Honeycomb Tech insulating carbon |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Condition: | New |
| Lining Material: | 6mm PE + EVA Single Density foam |
| Outsole Material: | Vibram Matterhorn, Impact Brake System |
| Midsole Material: | 2mm Polyurethane Graded |
Features of La Sportiva G2 Evo Mountaineering Boots - Men's
- For high altitude mountaineering in extreme temperatures
- Double boot with an innovative dual BOA closure system
- Ultrasonic welded and heat-sealed gaiter
- Corner Zip articulated zipper technology
- Lightweight air-injected rubber rands/toe cap for protection and durability
- 3mm Honeycomb Tech insulating carbon insole for stiffness and warmth
- Automatic crampon compatibility for high-alpine mountaineering and technical situations
Package Contents:
- La Sportiva G2 Evo Mountaineering Boots - Men's