1 of 1 images
Kenetrek Everstep Orthopedic Boots - Mens, Brown, 11 US, Medium, ES-420-OPNI 11.0 Med
Tap Tap to Zoom
Blazin' Deal
Bonus Bucks
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on select models of this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts - sorry about that. This offer won't last long, so don't miss out!
Detailed Model List
Show In Stock Only
22 Models AvailableShow with deals only:
Blazin' Deal
Bonus Bucks
List: $609.95Save up to $30.00
$544.49 - $579.95
Select Condition
NewOpen Box, Dealer DMO
Select Men's Shoe SizeSize Chart
8 US8.5 US9 US9.5 US10 US10.5 US11 US11.5 US12 US13 US14 US
Select Men's Shoe Width
MediumWide
Please select parameters
Product Info for Kenetrek Everstep Orthopedic Boots - Men's
Kenetrek Everstep Orthopedic Boots - Men's belongs to our larger variety of Kenetrek Shoes. Make sure to browse the full selection of Shoes from Kenetrek which we have at everyday discounted prices. Browse our full product selection for the equipment and products you want to tackle the job at hand.
Specifications for Kenetrek Everstep Orthopedic Boots - Men's:
| Manufacturer: | Kenetrek |
| Gender: | Male |
| Age Group: | Adults |
| Boot Shaft Height: | 10 in |
| Boot Style: | Orthopedic Boot |
| Color: | Brown |
| Footwear Type: | Boots |
| Activity: | Outdoor |
| Weight: | 4.2 lb |
| Footwear Closure: | Laces |
| Fabric/Material: | Leather |
| Seasonal/Temperature Use: | Warm Weather |
| Footwear Upper Fabric/Material: | Full Grain Leather |
| Insole Material: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Outsole Material: | K-Talon |
| Midsole Material: | 7mm Nylon |
| Thickness: | 0.4 cm |
| Insulation: | Not Insulated |
| Activity/Occasion: | Walking |
Features of Kenetrek Everstep Orthopedic Boots - Men's
- 10 inches tall 2.8mm thick premium full grain leather uppers with one piece vamp construction with no seams down the tongue for abrasion resistance and waterproofness
- Reinforced double and triple stitching
- 7mm nylon midsoles for extra support with pack loads
- Boot hardware that swivels instead of breaking
- Reinforced rubber sole guard for extra abrasion resistance
- Windtex waterproof breathable flexible membrane
- Lightweight K-Talon outsoles provide excellent traction
- Classified as AFO due to lateral bar stabilizers that provide additional ankle support and 19 degree rocker bottom
Package Contents:
- Kenetrek Everstep Orthopedic Boots - Men's