1 of 1 images
Kenetrek Lineman Extreme NI ST Boots - Mens, Brown/Black, 12 US, Wide, KE-410-LNI 12.0 Wide
Tap Tap to Zoom
Earn Bonus Bucks
10% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
Show In Stock Only
21 Models AvailableShow with deals only:
Bonus Bucks
Men's Shoe Size
All
Men's Shoe Width
All
Search
$554.95
SP Bucks$11.10
$554.95
SP Bucks$55.50
$554.95
SP Bucks$11.10
$554.95
SP Bucks$11.10
$554.95
SP Bucks$11.10
$554.95
SP Bucks$11.10
$554.95
SP Bucks$11.10
$554.95
SP Bucks$11.10
$554.95
SP Bucks$11.10
$554.95
SP Bucks$11.10
$554.95
SP Bucks$11.10
$554.95
SP Bucks$11.10
$554.95
SP Bucks$11.10
$554.95
SP Bucks$11.10
$554.95
SP Bucks$11.10
$554.95
SP Bucks$11.10
$554.95
SP Bucks$11.10
$554.95
SP Bucks$11.10
$554.95
SP Bucks$11.10
$554.95
SP Bucks$11.10
$554.95
SP Bucks$11.10
Product Info for Kenetrek Lineman Extreme NI ST Boots - Men's
Kenetrek Lineman Extreme NI ST Boots - Men's belongs to our massive variety of Kenetrek Shoes. Don't forget to look into the complete collection of Boots from Kenetrek which we present at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the gear and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for Kenetrek Lineman Extreme NI ST Boots - Men's:
| Manufacturer: | Kenetrek |
| Gender: | Male |
| Age Group: | Adults |
| Boot Shaft Height: | 10 in |
| Boot Style: | Work Boot |
| Color: | Brown/Black |
| Toe Type: | Composite Toe |
| Fastener/Closure Type: | Metal Eyelet Lacing |
| Activity: | Work |
| Weight: | 4.8 lb |
| Footwear Closure: | Laces |
| Fabric/Material: | Leather |
| Seasonal/Temperature Use: | Cold Weather |
| Activity/Occasion: | Work |
| Insole Material: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Condition: | New |
| Footwear Upper Fabric/Material: | Full Grain Leather |
| Thickness: | 0.28 cm |
| Outsole Material: | Vibram Vertige |
| General Application: | Work Boots |
| Insulation: | Not Insulated |
| Footwear Type: | Boots |
Features of Kenetrek Lineman Extreme NI ST Boots - Men's
- 10 inches tall 2.8mm thick premium full grain leather uppers with one piece vamp construction with no seams down the tongue for abrasion resistance and waterproofness
- Reinforced double and triple stitching in high wear areas
- 7mm nylon midsoles for extra support in difficult terrain
- Steel safety toe meets ASTM F2412-11 and ASTM F2413-11 impact, compression, and electrical hazard safety standards
- Boot hardware that swivels instead of breaking
- Reinforced rubber toe cap for extra abrasion resistance
- Windtex waterproof breathable flexible membrane
- Custom K-73 outsoles provide excellent traction and durability
Package Contents:
- Kenetrek Lineman Extreme NI ST Boots - Men's