Tap Tap to Zoom
Klarus XT2A LED Flashlight - 245 Lumen, 2x AA has been discontinued by Klarus and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Lights yourself to try and find the perfect replacement for you!
| Emitter: | CREE XP-G R5 LED with a lifespan of up to 50,000 hours |
| Modes: | 3 lighting modes and 1 flashing |
| Lighting output: | 245 ANSI lumens/ 1.5hrs - 60 lumens/ 8 hrs -4 lumens/ 130hrs |
| Variable frequency strobe: | 245 lumens/ 3 hrs |
| Working Voltage: | 1.8-3.2V |
| Battery: | 2 x 1.5V AA Alkaline or Ni-MH. (DO NOT USE 14500 lithium-ion batteries) |
| Body color: | Military grey |
| Reflector: | Textured orange peel reflector |
| Switches: | Tactical main switch for turning the light on and off with momentary activation from off; Dedicated mode switch for instant access to strobe and changing modes |
| Lens: | Toughened ultra-clear glass |
| Material: | Aircraft grade aluminum |
| Dimensions: | 163mm (Length) x 24 mm (Head) x 22.6 (Body) |
| Net weight: | 75g (Excluding battery) |