1 of 9 images
Astra Optix Golf Pro A-1 Laser 6x21mm Rangefinder w/Slope, Dark Gray/Green/Black, ProA1
2 of 9 images
Astra Optix Golf Pro A-1 Laser 6x21mm Rangefinder w/Slope, Dark Gray/Green/Black, ProA1
3 of 9 images
Astra Optix Golf Pro A-1 Laser 6x21mm Rangefinder w/Slope, Dark Gray/Green/Black, ProA1
4 of 9 images
Astra Optix Golf Pro A-1 Laser 6x21mm Rangefinder w/Slope, Dark Gray/Green/Black, ProA1
5 of 9 images
Astra Optix Golf Pro A-1 Laser 6x21mm Rangefinder w/Slope, Dark Gray/Green/Black, ProA1
6 of 9 images
Astra Optix Golf Pro A-1 Laser 6x21mm Rangefinder w/Slope, Dark Gray/Green/Black, ProA1
7 of 9 images
Astra Optix Golf Pro A-1 Laser 6x21mm Rangefinder w/Slope, Dark Gray/Green/Black, ProA1
8 of 9 images
Astra Optix Golf Pro A-1 Laser 6x21mm Rangefinder w/Slope, Dark Gray/Green/Black, ProA1
9 of 9 images
Astra Optix Golf Pro A-1 Laser 6x21mm Rangefinder w/Slope, Dark Gray/Green/Black, ProA1
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Dark Gray/Green/Black
- Battery Quantity:
- 1
Code: 5FT-RF-GBA1-PROA1
MPN: ProA1
UPC: 860004762348
List: $163.31Save 21%
$128.99
SP Bucks$2.58
Product Info for Astra Optix Golf Pro A-1 Laser 6x21mm Rangefinder w/Slope
Astra Optix Golf Pro A-1 Laser 6x21mm Rangefinder w/Slope belongs to our large selection of Astra Optix Optics. Be sure to look into the complete variety of Rangefinders from Astra Optix which we present at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you want to tackle the job at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Astra Optix Golf Pro A-1 Laser 6x21mm Rangefinder w/Slope:
| Manufacturer: | Astra Optix |
| Objective Lens Diameter: | 21 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Field of View, Angle: | 6 degrees |
| Field of View, Linear: | 315 ft at 1000 yds |
| Weather Resistance: | Rainproof |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 6.08 oz |
| Width: | 1.68 in |
| Length: | 4.3 in |
| Color: | Dark Gray/Green/Black |
| Battery Type: | CR2 Lithium |
| Minimum Focus Distance: | 6 yds |
| Minimum Range: | 6 yds |
| Battery Life: | 10,000 Measurements |
| Battery Quantity: | 1 |
| Finish: | Durable |
| Exit Pupil: | 16 mm |
| Operating Temperature: | 23 - 120 Fahrenheit |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 5 dpt |
| Optical Coating: | Coated |
| Rangefinder Application: | Golfing |
| Range Response Time: | 0.3 seconds |
| Package Type: | Box |
| Twilight Factor: | 11.22 |
| Accuracy: | +/- 1 |
| Wavelength: | 905 nm |
Features of Astra Optix Golf Pro A-1 Laser 6x21mm Rangefinder w/Slope
- Fast Flagstick, Animal Or Target Ranging
- Accurate Ranging Capabilities
- Quality Optical System With Transmissive Black Readout Lcd Display
- Truly Versatile For Both Golf And Hunting
- Advanced Golfing And Hunting Features And Technologies
- Ranging Capabilities Reflective: Up to 800 yards, Tree: Up to 500 yards, Deer: Up to 250 yards, Flag: Up to 250 yards, Flag Locked: Up to 250 yards
- Range Response Time: 0.30 seconds with +/- 1 yard accuracy
- Laser Capabilities: 905nm Class I Laser, Horizontal Range Target Style, +/- 1 Yard Distance Accuracy and +/- 1 Degree Angle Accuracy
- Ranging Modes: Golf Mode with Slope and Pin Lock Technologies AND Hunt Mode with True Horizontal Angle Corrected Distance, Line-of-Sight Distance and Incline/Decline Angle Value
Package Contents:
- Astra Optix Golf Pro A-1 Laser 6x21mm Rangefinder w/Slope
- 6x21 Laser Rangefinder
- Premium Microfiber Storage Pouch with drawstring closure - pouch doubles as a microfiber lens cloth
- Interchangeable black front cover for hunting
- Astra Optix Decal Sticker
- CR-2 Lithium Battery
- Quick Start Guide.