00:05
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
RIX RNV-31
1 of 6 images
RIX RNV-31 1x25mm Night Vision Binoculars With White Tubes 1400 FOM, Black, Small, RNV31W14
2 of 6 images
RIX RNV-31 1x25mm Night Vision Binoculars With White Tubes 1400 FOM, Black, Small, RNV31W14
3 of 6 images
RIX RNV-31 1x25mm Night Vision Binoculars With White Tubes 1400 FOM, Black, Small, RNV31W14
4 of 6 images
RIX RNV-31 1x25mm Night Vision Binoculars With White Tubes 1400 FOM, Black, Small, RNV31W14
5 of 6 images
RIX RNV-31 1x25mm Night Vision Binoculars With White Tubes 1400 FOM, Black, Small, RNV31W14
6 of 6 images
RIX RNV-31 1x25mm Night Vision Binoculars With White Tubes 1400 FOM, Black, Small, RNV31W14
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Documents
- Night Vision Generation:
- 2+
- Diopter Adjustment Range:
- -4 - 2 dpt
- Image Intensifier Tube:
- Max FOM 1400
- Image Intensifier Color:
- White Phosphor
- Battery Quantity:
- 1
- System/Lens Resolution:
- 64 lp/mm
- Included Accessories:
- Standard
- Color:
- Black
Code: 5EX-NVB-RVVNV2-RNV31W14
MPN: RNV31W14
UPC: 850042107492
List: $4,747.99Save $248.99
$4,499.00
SP Bucks$89.98
Product Info for RIX RNV-31 1x25mm Night Vision Binoculars w/White Tubes 1400 FOM
RIX RNV-31 1x25mm Night Vision Binoculars w/White Tubes 1400 FOM is part of our massive selection of RIX Optics. You should definitely have a look at the entire variety of Night Vision Optics from RIX which we supply at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you need to tackle the task at hand.
Specifications for RIX RNV-31 1x25mm Night Vision Binoculars w/White Tubes 1400 FOM:
| Manufacturer: | RIX |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Night Vision Generation: | 2+ |
| Length: | 110 mm |
| Field of View, Angle: | 40 degrees |
| Weight: | 500 g |
| Battery Type: | AA |
| Eye Relief: | 25 mm |
| Focus Range: | 0.25 m to Infinity |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 2 dpt |
| Battery Life: | 20 hours |
| Width: | 90 mm |
| Height: | 97 mm |
| Binoculars Focus System: | Manually Adjustable |
| Image Intensifier Tube: | Max FOM 1400 |
| Image Intensifier Color: | White Phosphor |
| Battery Quantity: | 1 |
| System/Lens Resolution: | 64 lp/mm |
| Included Accessories: | Standard |
| Color: | Black |
Features of RIX RNV-31 1x25mm Night Vision Binoculars w/White Tubes 1400 FOM:
- Ingress Protection 10m
- The power knob can also adjust the gain, allowing users to cope with variable lighting applications and improve detection and recognition of night targets in complex environments.
- RNV-14 automatically enters standby mode after being idle for more than 3 minutes and reopens when the status changes.
- The RNV-14 dramatically reduces energy consumption during auto standby, extending battery life.
- The function of automatically turning off the power when flipping upwards makes the RNV-14 more convenient for users to control the switch of the night vision device. This feature prevents the night vision device from continuing to operate in unnecessary situations.
- The J-Arm allows operators to switch between the RNV-14's left and right eye placement. This feature allows users to freely select which eye to use according to personal preferences or specific needs, accommodating different users' habits
Package Contents:
- RIX RNV-31 1x25mm Night Vision Binoculars w/White Tubes 1400 FOM
- Thermal Fusion Pendant Adapters
- User Manual
- Portable Bag
- Long Eyeshade