1 of 1 images
Vortex High Country Tripod with Ball Head HCOUNTRY
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Vortex High Country Tripod with Ball Head HCOUNTRY has been discontinued by Vortex and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Camera Accessories, Tripods, Bipods, & Other, Tripods yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vortex High Country Tripod with Ball Head HCOUNTRY
Vortex High Country Tripod with Ball Head HCOUNTRY belongs to our large variety of Vortex Camera Accessories. You should look into the complete selection of Tripods from Vortex which we present at everyday discounted prices. Browse our full product choice for the gear and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for Vortex High Country Tripod HCOUNTRY:
| Height Maximum: | 53.8" |
| Height Minimum: | 14.8" |
| Maximum Load: | 5lbs |
| Folded Height: | 18.8" |
| Folded Width: | 3.5" |
| Leg Sections: | 5 |
| Multiple Leg Angles: | Yes |
| Weight: | 2.1lbs |
Features of Vortex High Country Tripod H COUNTRY:
- Flip lever locks
- Rubber feet
- Variable leg angle adjustments
- Locking collar mechanism
- Ball Head
Package Contents:
- Vortex High Country HCOUNTRY Tripod