1 of 4 images
Vortex Pro Leveling Head, Black, 2.125x3.5x4.5, TRH-LVL2
2 of 4 images
Vortex Pro Leveling Head, Black, 2.125x3.5x4.5, TRH-LVL2
3 of 4 images
Vortex Pro Leveling Head, Black, 2.125x3.5x4.5, Medium, TRH-LVL2
4 of 4 images
Vortex Pro Leveling Head, Black, 2.125x3.5x4.5, Medium, TRH-LVL2
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Black
- Attachment Type:
- Arca
- Length:
- 2.13 in
Code: VX-EA-LE14B-TRH-LVL2
MPN: TRH-LVL2
UPC: 843829115124
List: $104.99Save 34%
$68.79
SP Bucks$1.38
Product Info for Vortex Pro Leveling Head
Vortex Pro Leveling Head belongs to our large collection of Vortex Camera Accessories. Be sure to explore the full variety of Camera Accessories from Vortex which we have at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the equipment and merchandise you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Vortex Pro Leveling Head:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Black |
| Attachment Type: | Arca |
| Length: | 2.13 in |
| Weight: | 7 oz |
| Width: | 3.5 in |
| Height: | 1.35 in |
| Maximum Loading Weight: | 22 lb |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Vortex Pro Leveling Head:
- Compatible with Vortex High Country II, Summit Carbon II, and Ridgeview
- Carbon tripods or any tripod with 3/8""-16 thread
- Twist to lock controls
- Integrated bubble level
- +/-9 degrees of leveling capability, 1/4""-20 thread, and aluminum construction
Package Contents:
- Vortex Pro Leveling Head
- Quick-Release Plate with 1/4-20 Thread