1 of 2 images
Luna Optics Digital G-3 Day/Night Monocular 5-30x44mm, Q-HD, Digital, Built-In IR Illuminator, Black, LN-G3-M44
2 of 2 images
Luna Optics Digital G-3 Day/Night Monocular 5-30x44mm, Q-HD, Digital, Built-In IR Illuminator, Black, LN-G3-M44
Tap Tap to Zoom
Documents
Earn Bonus Bucks
15% Bonus Bucks
Get even more Shoptics Bucks with the purchase of select models to use on future purchases! You will find the amount you'll earn near eligible models.
- Night Vision Generation:
- 3, Digital
- Diopter Adjustment Range:
- -6 - 6 dpt
- Weight:
- 17.5 oz, 495 g
- Included Accessories:
- Standard
- Condition:
- New
- Color:
- Black
- Operating Temperature:
- 14 - 122 Fahrenheit
- Image Intensifier Color:
- Amber, Black & White, Full Color, Green Phosphor
Code: 2A1-NVN-DG3DNV-LN-G3-M44
MPN: LN-G3-M44
UPC: 850015396045
15% Bonus Bucks
List: $599.95Save $50.00
$549.95
SP Bucks$82.49
Product Info for Luna Optics Digital G-3 5-30x44mm Day-Night Monocular
Luna Optics Digital G-3 5-30x44mm Day-Night Monocular is part of our massive variety of Luna Optics Optics. You should explore the full selection of Night Vision Optics from Luna Optics which we supply at everyday low prices. Browse our full product selection for the gear and products you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Luna Optics Digital G-3 5-30x44mm Day-Night Monocular:
| Manufacturer: | Luna Optics |
| Night Vision Generation: | Digital, 3 |
| Field of View, Angle: | 12 degrees |
| Diopter Adjustment Range: | -6 - 6 dpt |
| Battery Type: | CR123 |
| Weight: | 495 g, 17.5 oz |
| Included Accessories: | Standard |
| Condition: | New |
| Magnification: | 5 - 30 x |
| Color: | Black |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Field of View, Linear: | 624 ft at 1000 yds |
| Focus Range: | 2.6 ft to infinity |
| Resolution: | 1080 pixels |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Battery Life: | 3.5 hours |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Operating Temperature: | 14 - 122 Fahrenheit |
| Image Intensifier Color: | Amber, Full Color, Black & White, Green Phosphor |
| Width: | 3.1 in |
| Battery Quantity: | 2 |
| Minimum Focus Distance: | 2.6 ft |
| Lens Material: | Glass |
| Finish: | Matte Black |
Features of Luna Optics Digital G-3 5-30x44mm Day-Night Monocular
- DIGITAL SENSOR / DISPLAYS / WIFI / MEMORY
- 2560x1440-pixel HD CMOS sensor
- 1440p HD video recording
- 5360x3008-pixel, 16.1 MP images
- HD AMOLED-Q, Quad-Pixel display
- 'Night Vision Green,' White phosphor, Color, Black/White and Amber image modes
- Up to 128GB microSD memory slot
- Wi-Fi transmitter for streaming data
- iOS, Android
- Micro-HDMI video-out port
- OPTICS/ILLUMINATOR
- 750 mW built-in LED IR illuminator
- All-glass optics with 44mm objective
- 12 angular field of view
- 5-30x digital magnification
- BUILD/ERGONOMICS
- 3.5-hour on two CR123A batteries
- 14F to 122F working temperature
- Ergonomic body & controls
- Knurled rings for a sure grip
- Folding rubber eyecup
- 1/4-20 tripod socket
- Water resistant
- Two-Year Limited Warranty
Package Contents:
- Luna Optics Digital G-3 5-30x44mm Day-Night Monocular
- Carry case
- wrist strap
- lens cover with color enhancement filter
- 32GB micro-SD card
- color filter
- USB cable
- HDMI cable
- micro-SD card/USB-Flash adapter