02:05
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
SIG SAUER - Uncompromising Stability with the ZULU6 HDX
1 of 6 images
SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 12x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular, FDE, SOZ6WP12
2 of 6 images
SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 12x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular, FDE, SOZ6WP12
3 of 6 images
SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 12x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular, FDE, SOZ6WP12
4 of 6 images
SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 12x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular, FDE, SOZ6WP12
5 of 6 images
SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 12x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular, FDE, SOZ6WP12
6 of 6 images
SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 12x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular, FDE, SOZ6WP12
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- FDE
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: SD9-BI-SG01-SOZ6WP12
MPN: SOZ6WP12
UPC: 798681664948
$1,099.99
SP Bucks$22.00
Product Info for SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 12x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular
SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 12x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular is part of our massive collection of Sig Sauer Optics. Don't forget to explore the entire variety of Binoculars from SIG SAUER that we supply at everyday discount prices. Browse our full product choice for the equipment and products you need to tackle the task at hand.
Specifications for SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 12x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | FDE |
| Magnification: | 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Schmidt-Pechan |
| Image Stabilizer: | Yes |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Exit Pupil: | 3.5 mm |
| Optical Coating: | Spectracoat |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 56 - 75 mm |
| Close Focus: | 8.2 m |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Weather Resistance: | Yes, Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Length: | 7.08 in |
| Weight: | 21.5 oz |
| Finish: | Rubberized |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 4.72 in |
| Overall Length: | 7.08 in |
Features of SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 12x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular
- The Optical Image Stabilization in both modes electronically cancels out shaking and vibration.
- HDX-Glass to enhance light transmission, resolution, and definition afield
- User selectable modes
- Scan Mode is designed specifically for scanning and griding terrain
- Target Mode is designed specifically for locking in on wild game & targets
Package Contents:
- SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 12x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular
- Carrying Bag
- Strap