1 of 2 images
Luna Optics 7x24mm Laser Rangefinder Monocular, 1300 yds Maximum Range, Waterproof, w/ Angle Measurement & Ballistic App, Green/Black, LRF1300M-PRO
2 of 2 images
Luna Optics 7x24mm Laser Rangefinder Monocular, 1300 yds Maximum Range, Waterproof, w/ Angle Measurement & Ballistic App, Green/Black, LRF1300M-PRO
Tap Tap to Zoom
Documents
- Measurement System:
- Meters, Yards
- Color:
- Green/Black
- Battery Quantity:
- 1
Code: 2A1-RF-LRM-LRF1300M-PRO
MPN: LRF1300M-PRO
UPC: 850015396090
List: $349.95Save 14%
$299.95
SP Bucks$6.00
Product Info for Luna Optics 7x24mm Laser Rangefinder/ Monocular
Luna Optics 7x24mm Laser Rangefinder/ Monocular is part of our greater selection of Luna Optics Optics. You should have a look at the complete range of Rangefinders from Luna Optics that we supply at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the gear and merchandise you need to tackle the task at hand.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Luna Optics 7x24mm Laser Rangefinder/ Monocular:
| Manufacturer: | Luna Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 7 x |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Field of View, Angle: | 7.5 degrees |
| Field of View, Linear: | 394 ft at 1000 yds |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Maximum Range: | 1300 yds |
| Weight: | 9.8 oz |
| Width: | 1.4 in |
| Measurement System: | Yards, Meters |
| Length: | 3.9 in |
| Color: | Green/Black |
| Battery Type: | CR2 |
| Minimum Focus Distance: | 6.5 yds |
| Minimum Range: | 6.5 yds |
| Battery Quantity: | 1 |
| Finish: | Thermoplastic |
| Interpupillary Distance: | 53 - 78 mm |
| Exit Pupil: | 3.4 mm |
| Operating Temperature: | 14 - 122 Fahrenheit |
| Diopter Adjustment Range: | -6 - 6 dpt |
| Laser Divergence: | 3 MRAD |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Range Response Time: | 0.05 - 2 seconds |
| Twilight Factor: | 13 |
| Accuracy: | +/- 1 yds |
| Wavelength: | 905 nm |
Features of Luna Optics 7x24mm Laser Rangefinder/ Monocular
- New! Long-range laser rangefinding monoculars
- Orange OLED multi-function display
- Angle measurement and bluetooth function
- Ballistic APP available
- Water-resistant housing
Package Contents:
- Luna Optics 7x24mm Laser Rangefinder/ Monocular
- Carry case
- wrist strap