1 of 2 images
ATN MO4 Night Vision Monocular MO4-3 NVMNMON43P
2 of 2 images
ATN MO4 3P Night Vision Monocular
Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
ATN MO4 Night Vision Monocular MO4-3 NVMNMON43P has been discontinued by ATN and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Optics, Night Vision Optics yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for ATN MO4 Night Vision Monocular MO4-3 NVMNMON43P
ATN MO4 Night Vision Monocular MO4-3 NVMNMON43P belongs to our large collection of ATN Optics. Make sure to explore the complete line of Night Vision Optics from ATN that we supply at everyday affordable prices. Browse our full product selection for the equipment and products you want to tackle the task at hand.
Specifications for ATN NV Monocular MO4-3 NVMNMON43P:
| Intensifier tube: | 3P "Smart" tech. Standard |
| Microprocessor: | Phillips |
| Magnification: | 5X |
| Total darkness tech.: | Standard |
| Lens system: | 6 (9) element ,F1.2,90mm |
| FOV: | 12 deg. |
| Diopter adjustment: | +/- 5 |
| Resolution: | 64-72 lp/mm |
| Signal to noise ratio: | 20-28 |
| Photo cathode Sensitivity: | 1900-2600 |
| Power supply: | Two 3 volt lithium |
| Operation temperature: | -40 +50°C |
| Storage temperature: | -50 +70°C |
| Range of focus: | 5m to infinity |
| Controls: | Digital |
| Battery life: | 50 hours |
| Dimensions: | 210 x 80 x 67 mm / 8.3" x 3.1" x 2.6" |
| Weight: | 0.8 kg (1.7 lbs) |
Features of ATN NV Monocular MO4-3 NVMNMON43P:
- Outfitted with ATN exclusive Smart features
- Available in 1st, 2nd+, 3rd and 4th generation
- Automatic on/off proximity sensor
- 3x multi-coated, all glass optics (1st gen)
- 5x multi-coated, all glass optics (2-4 gen)
- Long Range infrared illuminator
- Reversible Hand strap for left or right hand use
- Water and for resistant
- Limited two-year warranty
- Perfect for catalog and online retailers. 1 image, line item 4 generations.
Package Contents:
- ATN MO4-3 NVMNMON43P Night Vision Monocular