1 of 13 images
ATN BlazeHunter Pro 3.5-28x50mm Thermal Monocular, 50 Hz, 640x512, Black, TIMNBLH650LRF
2 of 13 images
ATN BlazeHunter Pro 3.5-28x50mm Thermal Monocular, 50 Hz, 640x512, Black, TIMNBLH650LRF
3 of 13 images
ATN BlazeHunter Pro 3.5-28x50mm Thermal Monocular, 50 Hz, 640x512, Black, TIMNBLH650LRF
4 of 13 images
ATN BlazeHunter Pro 3.5-28x50mm Thermal Monocular, 50 Hz, 640x512, Black, TIMNBLH650LRF
5 of 13 images
ATN BlazeHunter Pro 3.5-28x50mm Thermal Monocular, 50 Hz, 640x512, Black, TIMNBLH650LRF
6 of 13 images
ATN BlazeHunter Pro 3.5-28x50mm Thermal Monocular, 50 Hz, 640x512, Black, TIMNBLH650LRF
7 of 13 images
ATN BlazeHunter Pro 3.5-28x50mm Thermal Monocular, 50 Hz, 640x512, Black, TIMNBLH650LRF
8 of 13 images
ATN BlazeHunter Pro 3.5-28x50mm Thermal Monocular, 50 Hz, 640x512, Black, TIMNBLH650LRF
9 of 13 images
ATN BlazeHunter Pro 3.5-28x50mm Thermal Monocular, 50 Hz, 640x512, Black, TIMNBLH650LRF
10 of 13 images
ATN BlazeHunter Pro 3.5-28x50mm Thermal Monocular, 50 Hz, 640x512, Black, TIMNBLH650LRF
11 of 13 images
ATN BlazeHunter Pro 3.5-28x50mm Thermal Monocular, 50 Hz, 640x512, Black, TIMNBLH650LRF
12 of 13 images
ATN BlazeHunter Pro 3.5-28x50mm Thermal Monocular, 50 Hz, 640x512, Black, TIMNBLH650LRF
13 of 13 images
ATN BlazeHunter Pro 3.5-28x50mm Thermal Monocular, 50 Hz, 640x512, Black, TIMNBLH650LRF
Tap Tap to Zoom
- Magnification:
- 3.5 - 28 x
- Color:
- Black
- Resolution:
- 1440x1080 pixels
- Refresh Rate:
- 50 Hz
Code: AT-THM-ATN352TM-TIMNBLH650LRF
MPN: TIMNBLH650LRF
UPC: 658175126294
List: $3,185.00Save $290.00
$2,895.00
SP Bucks$57.90
Product Info for ATN BlazeHunter Pro 3.5-28x50mm Thermal Monocular
ATN BlazeHunter Pro 3.5-28x50mm Thermal Monocular is part of our massive selection of ATN Optics. Don't forget to explore the full variety of Thermal Imaging Optics from ATN that we provide at everyday affordable prices. Browse our full product choice for the gear and products you need to tackle the job at hand.
Specifications for ATN BlazeHunter Pro 3.5-28x50mm Thermal Monocular:
| Manufacturer: | ATN |
| Magnification: | 3.5 - 28 x |
| Color: | Black |
| Resolution: | 1440x1080 pixels |
| Field of View, Angle: | 6.9 - 8.7 degrees |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Battery Life: | 14 hours |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Weight: | 0.8 lb |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Operating Temperature: | -22 - 122 Fahrenheit |
| Range of Detection: | 2600 m |
| Sensor Resolution: | 640x512 pixels |
| Noise Equivalent Temperature Difference: | 18 mK NETD |
| Dimensions: | 5.98x1.67x2.93 in |
Features of ATN BlazeHunter Pro 3.5-28x50mm Thermal Monocular
- Pro-Grade less than 18Mk NETD Image Sensor
- Video Record
- Large Full-Color High Definition Oled Display
- Long-Lasting Battery Life
- Multiple Viewing Modes
- Built-in Laser Rangefinder
- Lightweight
- Built-in Wi-Fi For Easy Sharing
- 3 Year Warranty
Package Contents:
- ATN BlazeHunter Pro 3.5-28x50mm Thermal Monocular
- ATN Pouch
- Neck Strap
- USB Cable
- Wrist Strap
- Eyecup
- Lens Tissue
- Manual
- Warranty Card